Litewski biobank populacyjny: Nowa era w badaniach nad rzadkimi chorobami

Podczas uroczystego otwarcia pierwsze próbki krwi do badań oddali przedstawiciele środowisk naukowych, medycznych, biznesowych, sportowych i kulturalnych, fot.
Podczas uroczystego otwarcia pierwsze próbki krwi do badań oddali przedstawiciele środowisk naukowych, medycznych, biznesowych, sportowych i kulturalnych, fot. Greta Skaraitienė/BNS
podpis źródła zdjęcia

Na Uniwersytecie Wileńskim przy Centrum Nauk Medycznych Wydziału Medycyny oficjalnie otwarto pierwszy w kraju Litewski Biobank Populacji i Chorób Rzadkich. Próbki do biobanku może dostarczyć każdy mieszkaniec Litwy, w tym dzieci.

Biobank będzie gromadził, przechowywał i zarządzał próbkami biologicznymi oraz informacjami zdrowotnymi zarówno osób zdrowych, jak i tych, które chorują na zagrażające życiu choroby, takie jak rak. Dodatkowo znajdą się tam próbki osób cierpiących na rzadkie choroby. Próbki z materiałem od pacjentów z najpoważniejszymi chorobami gromadzą także inne specjalistyczne biobanki na Litwie.

 

Giedrė Kvedaravičienė, dyrektor biobanku, podkreśla, że głównym celem placówki jest pomoc naukowcom w możliwie najwcześniejszym i najdokładniejszym diagnozowaniu chorób, przewidywaniu ich wystąpienia oraz zapobieganiu im.

 

„Kolejną ważną dziedziną jest opracowywanie innowacyjnych, skuteczniejszych metod leczenia, w tym zarówno leków, jak i nowych protokołów terapeutycznych. Aby to osiągnąć, potrzebujemy danych, które pozwolą nam zrozumieć, dlaczego niektóre leki działają lepiej na jednych pacjentów, a na innych gorzej” – zaznaczyła Kvedaravičienė podczas ceremonii otwarcia biobanku.

 

Nowo powstały biobank będzie działał jako swoista „biblioteka danych”, umożliwiając naukowcom korzystanie z istniejących próbek i informacji zdrowotnych, zamiast każdorazowo poszukiwać nowych uczestników do badań.

 

Próbki biologiczne będą przechowywane przez nieograniczony czas, a odpowiednie warunki temperaturowe pozwolą na ich wykorzystanie nawet po 50 latach. Koszt inwestycji w Centrum Nauk Medycznych wyniósł około 60,6 mln euro, a na sam zakup wyposażenia przeznaczono ponad 3 mln euro.

 

Pierwsze próbki krwi oddane do badań

 

Podczas uroczystego otwarcia pierwsze próbki krwi do badań oddali przedstawiciele środowisk naukowych, medycznych, biznesowych, sportowych i kulturalnych, m.in. mistrz olimpijski w rzucie dyskiem Virginijus Alekna oraz dramaturg i reżyser Marius Ivaškevičius.

 

Rektor Uniwersytetu Wileńskiego, Rimvydas Petrauskas, podkreślił znaczenie tej inicjatywy: „Jestem dumny, że należę do grona pierwszych uczestników i zachęcam wszystkich do przyłączenia się. Mam nadzieję, że stanie się to kolejnym ważnym obowiązkiem obywatelskim, obok udziału w wyborach i innych kluczowych inicjatywach”.

 

Obywatele Litwy, którzy chcą przekazać swoje próbki biologiczne i informacje zdrowotne do biobanku, mogą zarejestrować się na specjalnej platformie. Obecnie krew można oddawać w Wilnie, Kownie i Szawlach.

 

Wiceminister ochrony zdrowia Litwy, Daniel Naumovas, zwrócił uwagę na ogromny potencjał tego przedsięwzięcia. Podkreślił, że dzięki takim inicjatywom możliwe stanie się lepsze zrozumienie rzadkich i nieznanych dotąd chorób.

 

„Dzięki takim projektom będziemy w stanie lepiej poznać i diagnozować nowe choroby” – powiedział w komentarzu dla TVP Wilno.

 

Otwarcie biobanku populacyjnego na Litwie to duży krok w kierunku nowoczesnej medycyny i precyzyjnej diagnostyki. Naukowcy mają nadzieję, że zgromadzone dane pozwolą na lepsze zrozumienie chorób serca i opracowanie skuteczniejszych metod ich leczenia.

źródło: BNS, TVP Wilno, fot. Greta Skaraitienė/BNS
Więcej na ten temat