Parlamenty Zachodnie wspierają Litwę w polityce wobec Chin: Wspólne oświadczenie

Parlamenty Zachodnie wspierają Litwę w polityce wobec Chin: Wspólne oświadczenie, fot. Elta/EPA-ELTA
podpis źródła zdjęcia

Žygimantas Pavilionis, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych sejmu, wraz z przewodniczącymi komisji polityki zagranicznej parlamentów Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych przyjęli wspólne oświadczenie, w którym potępiają naciski polityczne, dyplomatyczne i gospodarcze wywierane przez Chińską Republikę Ludową na Litwę.

,,My, przewodniczący komisji spraw zagranicznych, zdecydowanie potępiamy polityczną, dyplomatyczną i gospodarczą presję wywieraną przez Chińską Republikę Ludową na Republikę Litewską’’ - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez przewodniczących. 

Niniejsze oświadczenie wyraża poparcie międzynarodowej społeczności demokratycznej dla Litwy jako suwerennego państwa, które postanowiło wycofać się z formatu 17+1 współpracy gospodarczej i politycznej oraz zamierza rozwijać stosunki gospodarcze i kulturalne z Tajwanem, a także wzywa ten kraj do utrzymania obecnego stanowiska w sprawie agresywnego zachowania Chin.

,,Ingerencja w wewnętrzne sprawy członka Unii Europejskiej i NATO nie jest ani mile widziana, ani właściwa’’. 

,,Decyzja Republiki Litewskiej o wycofaniu się z formatu 17+1 i jej zamiar rozwijania stosunków gospodarczych i kulturalnych z Tajwanem jest suwerenną decyzją suwerennego państwa, podobną do równoważnych niezależnych decyzji podejmowanych przez inne państwa’’ - czytamy w dokumencie.

We wspólnym oświadczeniu parlamentów Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji, a także parlamentów Irlandii, Republiki Czeskiej, Estonii, Łotwy, Litwy, Holandii, Szwecji i Ukrainy oraz parlamentu Europejskiego wezwali "swoje rządy, Unię Europejską i innych sojuszników do udzielenia pełnego wsparcia Republice Litewskiej w określaniu polityki służącej interesom jej obywateli i szerszej społeczności międzynarodowej".

,,Popieramy Republikę Litewską i jej ambicje w zakresie dwustronnego zaangażowania w kontakcie z Chinami oraz pełnej koordynacji działań z europejskimi i transatlantyckimi sojusznikami. Z zadowoleniem przyjmujemy również rozwój stosunków gospodarczych z Tajwanem i wzywamy Litwę do utrzymania obecnego stanowiska wobec agresywnego zachowania Chin’’ - czytamy we wspólnym oświadczeniu przedstawicieli wspólnoty euroatlantyckiej. 

Ž. Pavilionis dziękuje swoim kolegom z Europy i Stanów Zjednoczonych za ich wspólne wsparcie. Polityk powiedział, że wyrażona solidarność potwierdziła, że polityka zagraniczna Litwy, która opiera się przede wszystkim na wartościach demokratycznych, jest doceniana, a wszystkie główne mocarstwa zachodnie są dziś z Litwą i nie pozwolą Chinom na demonstrację agresji wobec jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej i NATO. 

Przewodniczący Komitetu ma nadzieję, że Chiny zdadzą sobie sprawę, że taktyka ,,dziel i rządź’’, tak bardzo preferowana przez reżim rosyjski, nie sprawdzi się w tym przypadku. 

,,Jesteśmy i pozostaniemy zjednoczeni z naszymi zachodnimi sojusznikami’’, powiedział Ž. Pavilionis. 

Ze względu na pogłębiające się więzi Litwy z Tajwanem, Chiny odwołały latem tego roku swojego ambasadora w Wilnie i wezwały do odwołania ambasadora Litwy w Pekinie. 

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że decyzja ta wynikała z zamiaru otwarcia przedstawicielstwa Tajwanu na Litwie. Zdaniem przedstawicieli Chin, taki zamiar Litwy ,,bezczelnie narusza traktat Litwy i Chin o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych’’. 

Minister spraw zagranicznych Gabriel Landsbergis otrzymał w zeszłym tygodniu telefon od sekretarza stanu Stanów Zjednoczonych Antony'ego Blinkena, który wyraził swoje poparcie w sprawie nacisków Chin oraz polityki Litwy wobec Białorusi.
źródło: Elta, fot. Elta/EPA-ELTA
Więcej na ten temat