Litewska Rada Obrony podejmie decyzję w sprawie misji w Mali i rozwoju infrastruktury wojskowej

Litewska Rada Obrony podejmie decyzję w sprawie misji w Mali i rozwoju infrastruktury wojskowej, fot. BNS/Vidmantas Balkūnas
podpis źródła zdjęcia

Rada Obrony Państwa Litwy w przyszłym tygodniu podejmie decyzję o wysłaniu wojsk na misję wojskową w Mali oraz o rozwoju infrastruktury wojskowej Litwy - potwierdziło biuro prezydenta.

W poniedziałek rada pod przewodnictwem prezydenta omówi także zaktualizowaną strategię bezpieczeństwa narodowego Litwy.

„Prezydent zwołuje regularne posiedzenie Rady Obrony Państwa, na którym omówiona zostanie zaktualizowana Strategia Bezpieczeństwa Narodowego, udział wojsk litewskich w operacjach i misjach międzynarodowych w latach 2022-2023 oraz rozwój infrastruktury systemu obrony narodowej” - powiedział rzecznik prezydenta Ridas Jasiulionis.

Francja już od jakiegoś czasu prosi Litwę o wysłanie do Mali żołnierzy operacji specjalnych. Mieliby oni dołączyć do tzw. grupy zadaniowej Takuba, europejskiej misji sił specjalnych pomagającej siłom Mali w walce z dżihadystami.

Prezydent Francji Emmanuel Macron latem ubiegłego roku wysłał list do Nausėdy z prośbą o udział Litwy w misji. 

Litewscy żołnierze mieliby pomóc międzynarodowym siłom w stłumieniu islamistycznej rebelii, która wybuchła w 2012 r. 

Jednak przyszłość europejskiej misji w Mali wisi na włosku po doniesieniach, że władze tego zachodnioafrykańskiego kraju rozpoczęły rozmowy z rosyjską firmą wojskową Wagner.

Kancelaria prezydenta nie podała szczegółów na temat planów rozwoju infrastruktury wojskowej, o których ma dyskutować rada, ale minister obrony Arvydas Anusauskas powiedział w sierpniu, że decyzje w sprawie lokalizacji nowego poligonu wojskowego zostaną podjęte „w najbliższych miesiącach”. 

Dwa największe poligony wojskowe w kraju, w Podbrodziu i Gaiziunach, stają się zbyt małe, by zaspokoić rosnące potrzeby wojsk litewskich i sojuszniczych.

W ubiegłym roku władze rozważały utworzenie nowego poligonu w pobliżu miejscowości Kurszany i Telsze w zachodniej części kraju, jednak zrezygnowały z tych planów wobec sprzeciwu lokalnych społeczności.
źródło: BNS, fot. BNS/Vidmantas Balkūnas
Więcej na ten temat