Na Litwie obchodzony jest Dzień Walki z Handlem Ludźmi

Na Litwie obchodzony jest Dzień Walki z Handlem Ludźmi, fot. Getty Images/ NurPhoto
podpis źródła zdjęcia

W Dniu Walki z Handlem Ludźmi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Litwy chce zwrócić uwagę na to przestępcze zjawisko społeczne. Handel ludźmi jest drugim co do wielkości przestępstwem na świecie po handlu narkotykami. Według Unii Europejskiej skala handlu ludźmi stale rośnie.

Od kilku lat dominującą tendencją na Litwie jest spadek liczby wszczętych i trwających dochodzeń w sprawie krajowego i międzynarodowego handlu ludźmi. 

Liczba wszczętych dochodzeń rocznie: w 2017 r. – 35, 2018 r. – 14, 2019 r. – 16, 2020 r. – 11. 

Liczba trwających dochodzeń rocznie: w 2017 r. – 61, 2018 r. – 54, 2019 r. – 46, 2020 r. - 27. 

Celem większości przypadków handlu ludźmi jest: praca przymusowa, wykorzystywanie seksualne, małżeństwo przymusowe. 

Na Litwie, w przeciwieństwie do większości krajów UE, wszczęto wiele dochodzeń w sprawie handlu ludźmi w celu wykorzystywania seksualnego, przy czym zdecydowaną większość wykorzystywanych osób stanowią kobiety. 

Przestępstwo handlu ludźmi charakteryzuje się mnogością form wyzysku. Dzieci i dorośli mogą być wykorzystywani w warunkach niewolniczych lub podobnych do niewolnictwa, do prostytucji, pornografii lub innych form wykorzystywania seksualnego, przymusowego, pozornego małżeństwa, pobierania narządów, pracy przymusowej lub usług przymusowych, w tym żebractwa, przestępstw kryminalnych lub do innych celów wyzysku. 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wraz z innymi odpowiedzialnymi instytucjami zapraszają w poniedziałek do oglądania spektakli, podczas których publiczność będzie informowana o formach i zagrożeniach handlu ludźmi. 

Od 14.00 w 13 miastach Litwy odbędą się wydarzenia związane z handlem ludźmi, podczas których zostaną przedstawione zagrożenia związane z tym zjawiskiem przestępczym.
źródło: ELTA, fot. Getty Images/ NurPhoto
Więcej na ten temat