Kryzys związany z nielegalną migracją na granicy Litwy i Polski z Białorusią może zostać rozwiązany również poprzez zwrócenie się do autorytarnego przywódcy Białorusi Alaksandra Łukaszenki – oświadczył prezydent Litwy Gitanas Nausėda.
„Myślę, że istnieją możliwości rozwiązania kryzysu również poprzez zwrócenie się do Łukaszenki, tak jak to ostatnio zrobiła Angela Merkel. Musimy porozmawiać z człowiekiem, który jest odpowiedzialny za to, co dzieje się na granicy” – oświadczył Nausėda w wywiadzie dla BBC we wtorek.
Jego zdaniem, problemy humanitarne spowodowane kryzysem powinny być również omawiane z Białorusią.
„O problemach humanitarnych musimy rozmawiać nie tylko z Polską, czy innymi krajami UE, ale przede wszystkim z Białorusią, ponieważ to Białoruś jest odpowiedzialna za wydarzenia na granicy” – powiedział Nausėda.
Prezydent Litwy uważa, że należy zwrócić się do instytucji unijnych i zażądać od UE nie tylko zmiany polityki migracyjnej, ale także przyczynienia się do budowy fizycznej bariery na granicy z Białorusią.
„To jest powód, dla którego musimy apelować do instytucji unijnych, nie tylko mówić o polityce migracyjnej i azylowej, ale także o budowie fizycznej bariery między Białorusią a Polską oraz Białorusią a Litwą. Bo Litwa i Polska są dzisiaj jakby strażnikami zachodniej demokracji. Staramy się, by ci ludzie nie wyjeżdżali dalej – do Niemiec [...] Staramy się robić wszystko, co w naszej mocy, by chronić UE” - podkreślił.
Merkel rozmawiała w poniedziałek z Łukaszenką o „trudnej sytuacji na granicy między Białorusią a Unią Europejską zwłaszcza o potrzebie pomocy humanitarnej dla przebywających tam uchodźców i migrantów” – poinformował w oświadczeniu rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert.
W ubiegłym tygodniu sojusznik Łukaszenki, prezydent Rosji Władimir Putin, wezwał przywódców UE do bezpośrednich rozmów z autorytarnym białoruskim przywódcą w celu rozwiązania kryzysu migracyjnego.
W poniedziałek wieczorem Putin rozmawiał również o kryzysie na granicy białorusko–polskiej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
W poniedziałek UE dała zielone światło dla nowych sankcji dla reżimu białoruskiego za podsycanie kryzysu migracyjnego.
źródło: BNS, fot. Getty Images/Anadolu Agency/Handout
Więcej na ten temat