Legalizacja konopi na Litwie?

GS

Tekstylia, papier, biopaliwo oraz cała paleta produktów żywnościowych – to wszystko, zdaniem ekspertów, można pozyskać z konopi włóknistej. Regulacje prawne dotyczące uprawy, produkcji i sprzedaży nadal jednak budzą wiele wątpliwości.

Tadas Mockus zajmuje się uprawą roli od 15 lat. Prowadzi gospodarstwo ekologiczne. 3 lata temu zaczął uprawiać konopie włókniste.

Na Litwie w tym roku zatwierdzone zostały zmiany w ustawie o konopiach siewnych, które pozwalają na wykorzystanie całej rośliny do wytwarzania produktów spożywczych. Jednak realizacja ustawy budzi wątpliwości. Organizacja zrzeszająca hodowców i przetwórców jest zaskoczona, że powierzono to Departamentowi Kontroli Tytoniu, Narkotyków i Alkoholu.

Antyoksydanty, minerały, żelazo, kwasy omega-3 i omega-6, a także działanie uspokajające – takie zalety konopi włóknistych wymienia sportowiec Tadas Gudžiauskas. Ekstrakt z konopi zastąpił mu leki przeciwbólowe. Jednak, jak tłumaczy, trzeba uważać na produkty od niesprawdzonych producentów, które można nabyć w niektórych sklepach internetowych.

W produkcji, która ma być zalegalizowana na Litwie, stężenie THC, czyli substancji psychoaktywnej, nie może przekraczać 0,2% na kilogram. Unia Europejska zalicza taką produkcję do roślin uprawy rolnej. Do obrotu – przynajmniej w teorii – nie powinny więc trafić substancje z marihuaną, w której zawartość THC sięga nawet 10%.

źródło: Info Wilno
Więcej na ten temat