Edukacja pszczelarska w Połukniu

Kręcenie i wylewanie świec, zbijanie ramek, zapoznanie się z miodarką – to tylko niektóre zajęcia przybliżające zawód pszczelarza. Gimnazjum imienia Longina Komołowskiego w Połukniu w rejonie trockim edukację o pszczelarstwie wprowadziło do systemu nauczania.

Długość życia pszczoły robotnicy zależy od pory roku. Wygryzające się wiosną i latem pszczoły żyją do 40 dni. Matka pszczela żyje o wiele dłużej.

Głównym celem takich zajęć jest propagowanie ochrony środowiska naturalnego oraz popularyzacja pszczelarstwa wśród dzieci i młodzieży.

Połuknie – wieś w rejonie trockim słynie z serów i miodu. Dziś większość połuknian pszczelarstwem zajmuje się z zamiłowania, a kiedyś było to często jedyne źródło utrzymania.

Pszczele produkty, a zwłaszcza miód, mają wiele pożytecznych właściwości. Między innymi ma działanie bakteriobójcze, wzmacnia serce, obniża ciśnienie i jest dobry na przeziębienia. Nawet jad pszczeli jest używany do leków. Swoistym lekiem na stres może być samo pszczelarstwo.

Rola pszczół w ekosystemie jest fundamentalna i niestety wciąż niedoceniana. Te pracowite owady są odpowiedzialne za zapylanie niemal 80% roślin stanowiących pożywienie dla człowieka i innych zwierząt.



źródło: Info Wilno
Więcej na ten temat