Litwa rozpoczyna 2. etap budowy fizycznej bariery na granicy z Białorusią

Litwa rozpoczyna 2 etap budowy fizycznej bariery na granicy z Białorusią, fot. Getty Images/Paulius Peleckis
podpis źródła zdjęcia

Epso-G, litewska państwowa grupa energetyczna, która odpowiada za budowę fizycznej bariery na granicy litewsko-białoruskiej, rozpoczęła 2. etap projektu – poinformował we wtorek rząd litewski.

Przedstawiciele EPSO-G poinformowali we wtorek komisję rządową pod przewodnictwem premier Ingridy Šimonytė, nadzorującej projekt, o jego postępach – podano w oświadczeniu. 

Rząd poinformował również, że 2 odcinki 2. fazy projektu – południowy o długości ok. 100 km i północny o długości ok. 70 km – zostaną zainstalowane przez firmy Kauno Tiltai i Alkesta, które będą pracować na zasadzie joint-activity. 

Na odcinku południowo-wschodnim o długości ok. 100 km drut concertina i ogrodzenie zostaną zainstalowane przez firmę Brost, a na odcinku wschodnim o długości ok. 100 km drut concertina i ogrodzenie zostaną zainstalowane przez firmę Tetas, należącą do grupy EPSO-G. 

Na początku grudnia te 4 firmy podpisały umowy o łącznej wartości prawie 90 mln EUR i mają zakończyć prace do września 2022 r. 

Rząd Litwy poinformował również, że w najbliższych dniach zakończy się montaż concertiny na odcinkach 1. etapu fizycznej bariery. 

Jak zaznaczył rząd, wzdłuż kluczowych odcinków granicy z Białorusią zainstalowano już ponad 140 km concertiny. 

Całkowita wartość projektu fizycznej bariery była początkowo szacowana na ok. 150 mln EUR, obecnie jest szacowana na ok. 30 mln EUR. 
źródło: BNS, fot. Getty Images/Paulius Peleckis
Więcej na ten temat