VRK: Nauczycielka, która rozdawała ulotki polityków AWPL-ZChR w gimnazjum w Niemenczynie, złamała kodeks wyborczy

VRK: Nauczycielka, która rozdawała ulotki polityków AWPL-ZChR w gimnazjum w Niemenczynie, złamała kodeks wyborczy, fot. Josvydas Elinskas
VRK: Nauczycielka, która rozdawała ulotki polityków AWPL-ZChR w gimnazjum w Niemenczynie, złamała kodeks wyborczy, fot. Josvydas Elinskas

Nauczycielka, która rozdawała ulotki polityków Litewskiej Akcji Ludowej – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) w Gimnazjum im. Konstantego Parčevskiego w Niemenczynie, a także kandydatka na posła w wyborach parlamentarnych, naruszyła przepisy Kodeksu Wyborczego, stwierdziła Główna Komisja Wyborcza (VRK).

Podczas posiedzenia, które miało miejsce w czwartek, VRK uznała, że Tatjana Paramonova, która rozdawała materiał wyborczy kandydatki do Sejmu Ritą Tamašunienė , złamała przepisy Kodeksu Wyborczego, wykorzystując swoją pozycję służbową do stworzenia wyjątkowych warunków do agitacji wyborczej.


Paramonova, która kandydowała z numerem 141 na liście AWPL-ZChR w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych, otrzymała od komisji zalecenie, aby w przyszłości przestrzegała przepisów Kodeksu Wyborczego, które zabraniają prowadzenia agitacji wyborczej wykorzystując stanowisko służbowe.


Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte po tym, jak w ubiegłym roku, jesienią, VRK otrzymała zgłoszenie od administracji samorządu rejonu wileńskiego, które prosiło o rozpoczęcie śledztwa dotyczącego potencjalnych naruszeń agitacji wyborczej podczas spotkania w gimnazjum z R. Tamašunienė.


W zgłoszeniu wskazano, że w szkole odbyło się spotkanie wychowawców klas z ówczesnym dyrektorem gimnazjum Tadeuszem Grigorowiczem oraz "specjalnym gościem" – Ritą Tamašunienė.


Zgodnie z VRK, przed przybyciem posłanki, nauczycielom i innym osobom rozdawano ulotki AWPL-ZChR oraz kandydatów na posłów, eurodeputowanego i lidera partii Waldemara Tomaszewskiego oraz Ritę Tamašunienė.


Główna Komisja Wyborcza w Niemenczynie oceniła jedynie działania Rity Tamašunienė i stwierdziła, że nie naruszyła ona przepisów Kodeksu Wyborczego, ponieważ przyjechała do gimnazjum zaproszona jako posłanka i nie prowadziła agitacji wyborczej.


VRK ustaliła, że w rzeczywistości w sali konferencyjnej gimnazjum odbywało się wcześniej zaplanowane posiedzenie metodycznej grupy wychowawców klas. Przed spotkaniem Tatjana Paramonova rozdała ulotki dotyczące wymienionych kandydatów do Sejmu.


W trakcie dochodzenia ustalono, że Paramonova, która zaprosiła posłankę na spotkanie, przed nim rozdawała nauczycielom ulotki o Ritą Tamašunienė i Waldemarze Tomaszewskim. Zrobiła to z własnej inicjatywy, pragnąc, aby „koledzy wiedzieli, który poseł przyjedzie”.


Zgodnie z wcześniejszymi informacjami BNS, w 2024 roku Tadeusz Grigorowicz został zwolniony ze stanowiska przez mera rejonu wileńskiego, Roberta Duchnevičiusa, z powodu stwierdzonych poważnych i powtarzających się naruszeń. Wówczas samorząd rejonowy stwierdził naruszenie Kodeksu Pracy, ustawy o instytucjach budżetowych, ustawy o zamówieniach publicznych oraz ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.


W konkluzjach przeprowadzonego śledztwa przez władze samorządu wileńskiego zaznaczone zostało, że dyrektor gimnazjum naruszył przepisy regulujące działalność kierowników instytucji oświatowych oraz zasady Kodeksu Etyki Pedagogicznej. Wydarzenie to nie spełniało zasad przejrzystości, obiektywności i bezstronności instytucji oświatowej, a dyrektor nie zapewnił właściwego wykorzystania mienia szkoły oraz organizacji działań metodycznych, nie dbając o przejrzystość działalności placówki.


Główna komisja uznała, że Grigorowicz nie podjął odpowiednich działań, aby szkoła działała zgodnie z jej celami – nie podjął działań wyjaśniających, kto będzie gościem spotkania, jakie będą jego cele oraz czy szkoła może udostępnić swoje mienie gościowi, ani czy konieczne jest podpisanie umowy na wykorzystanie mienia szkoły.


W ocenie komisji, dyrektor nie podjął działań mających na celu zapewnienie, że mienie instytucji oświatowej będzie wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem, a agitacja wyborcza nie będzie naruszać celów jej działalności.


Komisja stwierdziła również, że w ten sposób dyrektor nie zapewnił, że działalność szkoły będzie uczciwa, przejrzysta i zgodna z wymaganiami prawnymi.


W wyborach do Sejmu AWPL-ZChR nie udało się przekroczyć 5-procentowego progu, potrzebnego do uzyskania miejsc w parlamencie, ale partia jest reprezentowana w Sejmie przez trzech posłów wybranych w jednomandatowych okręgach, którzy należą do frakcji Związku Ludowców, Zielonych i Chrześcijańskich Rodzin. Wśród nich jest także Rita Tamašunienė.

źródło: BNS, fot. Josvydas Elinskas
Więcej na ten temat