Przez ostatnie dni uwaga zarówno Litwy, jak i Europy zwrócona jest ku Kownu. Ze względu na swoje położenie geograficzne miasto to jest dziś najważniejszym ośrodkiem komunikacyjnym Litwy. Teraz w Kownie można spotkać zarówno tych, co chcą podziwiać perełki modernizmu, jak też przedstawicieli kultury światowej sławy.
Drugie pod względem wielkości miasto na Litwie przez lata znajdowało się w cieniu Wilna, choć ma naprawdę sporo do zaoferowania.
Rząd Litwy złożył do Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu wniosek nominacyjny o wpisanie modernistycznej architektury Kowna na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Kowno to nie tylko miasto o starych tradycjach, ale także duży ośrodek biznesowy i przemysłowy.
Na zaproszenie ministra kultury Litwy Simonasa Kairysa do Kowna przyjechało wielu wysokich zagranicznych gości, w tym wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Polski, prof. Piotr Gliński.
Europejska stolica kultury – to nie tylko okazja do zaproszenia gości i promocja. Jest to ważne dla samych mieszkańców miasta.
Inicjatywa Europejskich Miast Kultury zrodziła się przed 37 laty. Dotychczas z litewskich miast status ten miało tylko Wilno, w 2009 r.
źródło: Info Wilno
Więcej na ten temat