Zatwierdzono procedurę międzynarodowej wymiany zezwoleń dla przewoźników

Zatwierdzono procedurę międzynarodowej wymiany zezwoleń dla przewoźników, fot. BNS/Vidmantas Balkūnas
podpis źródła zdjęcia

Od stycznia obowiązuje nowa procedura umożliwiająca odpowiednie reprezentowanie interesów litewskich przewoźników w dwustronnych negocjacjach dotyczących zezwoleń na międzynarodowy przewóz towarów i osób, informuje Ministerstwo Transportu i Komunikacji.

„Dotychczas międzynarodowa wymiana zezwoleń na przewóz ładunków odbywała się niekiedy bez koordynacji stanowiska negocjacyjnego państwa z partnerami społecznymi i organami odpowiedzialnymi za sprawy polityki zagranicznej. Dlatego naszym celem, przed przystąpieniem do negocjacji z innym państwem, jest wysłuchanie interesów przewoźników. Dlatego też, korzystając z doświadczeń ubiegłego roku, Ministerstwo Transportu i Komunikacji przygotowało i zatwierdziło procedurę negocjacyjną umożliwiającą skuteczniejsze reprezentowanie interesów państwa i przewoźników” – powiedziała wiceminister transportu i komunikacji Loreta Maskaliovienė. 

Dzięki zezwoleniom przewoźnicy będą mogli wykonywać międzynarodowy transport towarów i osób, tj. wjeżdżać na terytorium kraju lub przekraczać je w tranzycie. Szacuje się, że kontyngent zezwoleń, o ile to możliwe, powinien zaspokoić potrzeby litewskich przewoźników i odpowiadać celom polityki transportowej państwa w tym roku oraz w okresie długoterminowym 2–3 lat. Procedura wymiany zezwoleń będzie sposobem na osiągnięcie parytetu pomiędzy umawiającymi się stronami. 

Zgodnie z powyższą procedurą Ministerstwo Transportu i Komunikacji, Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz stowarzyszenia przewoźników (a także inne organy, jeśli zajdzie taka potrzeba) będą mogły wysłać swoich przedstawicieli do litewskiej delegacji negocjacyjnej. Delegacjom przewodniczyć będzie wiceminister lub kierownictwo właściwej jednostki Ministerstwa Transportu i Łączności. 

W celu ochrony interesów przewoźników krajowych oraz umożliwienia uczciwej konkurencji Ministerstwo Transportu i Łączności planuje również wzmocnić kontrolę nad przewoźnikami zewnętrznymi przejeżdżającymi przez terytorium Litwy. Od dnia 1 lutego zagraniczni przewoźnicy nabywający elektroniczne winiety umożliwiające dostęp do dróg objętych opłatami zobowiązani są do przedstawienia danych dotyczących posiadanego zezwolenia na przewóz towarów. W ten sposób organy kontrolne i wydające zezwolenia mogą dokładniej monitorować uczciwe wykorzystanie zezwoleń, a tym samym ograniczyć przypadki ich wielokrotnego wykorzystania. Litewska Administracja Bezpieczeństwa Transportu będzie zwracać większą uwagę na kontrolę przewoźników będących osobami trzecimi. 

Ponadto, w celu wzmocnienia pozycji negocjacyjnej Litwy, planuje się zatwierdzenie do połowy bieżącego roku nowej procedury korzystania z zezwoleń wydanych obcemu państwu. 

Co roku Litwa prowadzi negocjacje w sprawie wzajemnie wydawanych zezwoleń dla przewoźników z Białorusią, Rosją, Ukrainą, krajami Azji Środkowej oraz państwami członkowskimi UE. Negocjacje dwustronne prowadzone są na podstawie umów międzyrządowych. W sektorze transportu drogowego Litwa ma łącznie 32 umowy międzyrządowe dotyczące międzynarodowego transportu osób i towarów. 
źródło: BNS, fot. BNS/Vidmantas Balkūnas
Więcej na ten temat