G. Nausėda: Wsparcie militarne dla Ukrainy musi być szybkie i skuteczne

G. Nausėda: Wsparcie militarne dla Ukrainy musi być szybkie i skuteczne, fot. BNS/Irmantas Gelūnas
podpis źródła zdjęcia

„Wsparcie militarne dla Ukrainy musi być szybkie i skuteczne” – oświadczył prezydent Litwy Gitanas Nausėda podczas spotkania z niemiecką minister spraw zagranicznych Annaleną Baerbock w Wilnie w piątek.

Podkreślił, że wsparcie polityczne i wojskowe ze strony europejskich i światowych demokracji jest w tym momencie kluczowe dla Ukrainy – podała Kancelaria Prezydenta w komunikacie prasowym. 

„Wraz z wybuchem ofensywy wojskowej na dużą skalę w regionie Donbasu, szybkie i skuteczne dostarczenie broni na Ukrainę może stać się decydującym czynnikiem w tej wojnie. Nie mamy już czasu na wahania, musimy działać zdecydowanie i szybko” – napisano w komunikacie prasowym. 

Litewski prezydent i niemiecka minister rozmawiali o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO. 

Nausėda stwierdził, że batalion wzmocnionej wysuniętej obecności NATO powinien zostać rozbudowany do rozmiarów brygady, ochrona powietrzna powinna zostać podniesiona do obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, a wysunięta obecność powinna zostać przekształcona w wysuniętą obronę. Wezwał także do wzmocnienia tzw. korytarza suwalskiego. 

Podziękował Niemcom za przewodzenie grupie bojowej wysuniętej obecności NATO na Litwie oraz za ich wkład w bezpieczeństwo regionu bałtyckiego i wyraził oczekiwanie, że w najbliższej przyszłości na Litwę zostanie wysłanych więcej niemieckich żołnierzy. 

Litewski prezydent podkreślił również, że państwa zachodnie muszą zwiększyć presję na Rosję poprzez zaostrzenie sankcji w sektorze energetycznym, finansowym, handlowym i innych. 

Według niego sankcje powinny zostać nałożone również na Białoruś, która uczestniczy jako strona w wojnie Rosji z Ukrainą i pozwala agresorowi na rozmieszczanie wojsk na swoim terytorium. 

Nausėda i niemiecka minister spraw zagranicznych rozmawiali także o perspektywach integracji europejskiej Ukrainy. 

Zdaniem prezydenta, po wypełnieniu przez Ukrainę w tym tygodniu kwestionariusza akcesyjnego do UE, konieczne jest przyspieszenie procesu przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE. 
źródło: BNS, fot. BNS/Irmantas Gelūnas
Więcej na ten temat