(nie)Lokalni: Ks. Wiktor Kudriaszow o rodzinnej Suderwie

(nie)Lokalni: Ks. Wiktor Kudriaszow o rodzinnej Suderwie, fot. TVP Wilno
podpis źródła zdjęcia

Wybierzmy się w podróż do znajdującej się niecałe 16 km od Wilna niewielkiej wsi Suderwa! Chociaż liczy ona tylko ok. 511 mieszkańców, jest niewątpliwie warta zwiedzenia. W ramach naszego cyklu wakacyjnego (nie)Lokalni spotkaliśmy z ks. Wiktorem Kudriaszowym, który zna Suderwę od podszewki, gdyż stamtąd pochodzi. Odkryjmy razem nowe miejsca i przeżyjmy ciekawą przygodę jeszcze tego lata!

Symbolem tej podwileńskiej miejscowości stał się bez wątpliwości kościół Świętej Trójcy zbudowany w latach 1803–1822, od którego właśnie rozpoczniemy naszą podróż. Klasycystyczny kościół jako jedyny na Litwie ma formę rotundy. 

Ks. Kudriaszow zachęca, by zadzwonić na plebanię do proboszcza, który chętnie otworzy bramę i wpuści do środka. Co ciekawe, wewnątrz kościoła znajdują się dwa obrazy z XVIII w. oraz prospekt organowy w stylu klasycystycznym z początku XIX w. 

Warty odwiedzenia jest również cmentarz przy kościele, gdzie można pospacerować i obejrzeć cmentarną architekturę. Ciekawostką jest to, że chowano tutaj ludzi nogami w stronę kościoła, co symbolizuje Bożą wieczność. 

Obok kościoła znajduje się dzwonnica murowana z kamienia polnego i nakryta stromym dachem z sygnaturką. Kościół Świętej Trójcy stoi na wzgórzu, z którego otwiera się piękna panorama na jezioro, lasy i pola. Gdy robi się ciemno, można stąd zobaczyć migające światełkami Wilno.
(Nie)Lokalni: Ks. Wiktor Kudriaszow o rodzinnej Suderwie, fot. Architektura Lietuvoje
(Nie)Lokalni: Ks. Wiktor Kudriaszow o rodzinnej Suderwie, fot. Architektura Lietuvoje
Następnie można udać się do bogatej w źródła historyczne biblioteki suderwiańskiej lub Szkoły Podstawowej im. Mariana Zdziechowskiego, która mieści się w nietypowym budynku: XV-wiecznym dworze. 

W 1637 r. dwór należał do burmistrza J. Senkevičiusa, później został przekazany jezuitom. Od 1958 r. w dworku mieści się Szkoła Podstawowa im. Mariana Zdziechowskiego. 

Fragmenty budynku znajdują się na liście zabytków kultury Republiki Litewskiej. Zwiedzając Suderwę z dziećmi, warto zajrzeć na plac zabaw oraz plac sportu, które znajdują się obok szkoły.
(Nie)Lokalni: Ks. Wiktor Kudriaszow o rodzinnej Suderwie
(Nie)Lokalni: Ks. Wiktor Kudriaszow o rodzinnej Suderwie
Każdy mieszkaniec Litwy oraz człowiek, który chociaż raz odpoczywał na Litwie, zgodzi się, że nieodłączną częścią letnich wakacji na Litwie są kąpiele w jeziorze. 

W Suderwie również możemy się wykąpać w upalny dzień. Jest tutaj jezioro Vilnoja, które słynie z czystej wody. Na najpopularniejszej suderwiańskiej plaży, którą znaleźć można, jadąc w kierunku Mejszagoły i skręcając na pierwszy brzeg, odpoczywa w ciepłe dni wiele osób: rodziny z dziećmi, młodzież, emeryci. Po zachodzie słońca często można też spotkać rybaków udających się na połów. 

Wybierając się nad jezioro Vilnoja, warto odwiedzić bezpłatny park skulptur z kamienia znajdujący się przy hotelu Vilnoja. Obok działa także Splash Wake Park, gdzie można skorzystać z różnorodnych szkoleń w zakresie sportów wodnych oraz spędzić czas, bawiąc się w wodzie.
(Nie)Lokalni: Ks. Wiktor Kudriaszow o rodzinnej Suderwie, fot. lithuania.travel
(Nie)Lokalni: Ks. Wiktor Kudriaszow o rodzinnej Suderwie, fot. lithuania.travel
Wędrując po malowniczej Suderwie, zauważycie, że to miejsce jest związane z truskawkami. Pomyślicie chyba, że suderwianie lubią jeść truskawki? No tak, ale warto o tym opowiedzieć szerzej. 

Ks. Kudriaszow wspomina, że kiedyś Suderwa słynęła z hodowli truskawek. Teraz jednak uprawia się truskawki na znacznie mniejszą skalę. Jadąc do rodzimych miejsc, ks. Wiktor Kudriaszow często zatrzymuje się obok drogi. Powodem tego są mieszkańcy wsi, którzy zbiory ze swojego ogrodu, a w większości truskawki, sprzedają na głównym przystanku w Suderwie, przy starostwie. Właśnie tutaj można kupić domowe warzywa i owoce oraz porozmawiać z mieszkańcami Suderwy. 

Ks. Kudriaszow poleca zwiedzić Suderwę rowerem – będzie to zwiedzanie przyjemniejsze, zdrowsze, tańsze, a co najważniejsze, z siodełka rowerowego widać znacznie więcej i lepiej. Jest tu mnóstwo parków, malowniczych lasów i jezior. Trzeba zaznaczyć jednak, że wybierając dłuższą trasę z Wilna do Suderwy, trzeba uważać na samochody, gdyż na drodze często jest duży ruch. 

Jadąc z Wilna do Suderwy warto również zwrócić uwagę na pozostałości autentycznych kołchozów z czasów radzieckich, gdyż niedługo zostaną wyburzone. 

Podwileńska Suderwa znajduje się w wygodnym dla celów turystycznych miejscu: po zwiedzeniu tego miasteczka można udać się dalej do Szyłan, Kiernowa, Dukszt czy Majszagoły.
(Nie)Lokalni: Ks. Wiktor Kudriaszow o rodzinnej Suderwie
(Nie)Lokalni: Ks. Wiktor Kudriaszow o rodzinnej Suderwie
źródło: TVP Wilno/ Elżbieta Tupikowska, fot. TVP Wilno
Więcej na ten temat