Litwę można już nazwać liderem światowego sektora technologii finansowych (fintech) – mówi Vaiva Amulė, szefowa stowarzyszenia Fintech Hub LT.
„Widać to po płatnościach – 60% wszystkich płatności w Europie jest dokonywanych z Litwy, przez Litwę” – powiedziała w piątek w radiu V. Amulė.
„Na Litwie płatności natychmiastowe należą do najczęstszych w UE – ponad 60% wszystkich transakcji to płatności natychmiastowe” – powiedziała V. Amulė.
Według niej teraz „rozpoczął się etap dojrzałości firm w sektorze”.
„Widać łączenie się firm, silnie rosnące obroty, rentowność, której wcześniej tak bardzo nie widzieliśmy – widzieliśmy, że inwestycje są nadal potrzebne” – zapewniła szefowa stowarzyszenia.
Jak podaje V. Amulė, w 2021 r. udział w rynku sektora pieniądza elektronicznego i instytucji płatniczych wyniósł 2,6%, w tym roku prawie 18%.
Gintautas Mežetis, szef firmy Paysera, szacuje, że 2% światowych inwestycji koncentruje się w litewskim sektorze fintech.
„W porównaniu do wszystkich przepływów finansowych, które są inwestowane w inne przedsiębiorstwa lub w inne sektory, jest to znacząca kwota dla kraju takiego jak Litwa” – zapewnił.
Lukas Jakubonis, szef Centrum Rozwoju Rynków Finansowych Banku Litwy, poinformował, że w tym roku licencje otrzymało do jesieni 46 firm. Spodziewa się, że do końca roku zostanie zarejestrowanych podobnie jak w ubiegłym roku – ok. 86.
Bank Litwy ogłosił we wrześniu, że dochody sektora w pierwszej połowie tego roku w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego wzrosły blisko dwukrotnie i sięgnęły 375 mln EUR, dochody 10 największych instytucji stanowiły 80% dochodów całego sektora, a ponad połowa z nich – 58%.