Šimkus: W sektorze bankowym jeszcze nigdy nie widziałem tak dużej liczby obniżek marż kredytowych

 Gediminas Šimkus, fot. BNS/Lukas Balandis
Gediminas Šimkus, fot. BNS/Lukas Balandis
podpis źródła zdjęcia

Wraz z wejściem w życie w lutym nowej procedury refinansowania kredytów mieszkaniowych, prezes Banku Litwy (LB) Gediminas Šimkus twierdzi, że sektor bankowy jest świadkiem bezprecedensowej liczby obniżek marż kredytowych.

„Przepisy dotyczące refinansowania przyjęte przez Sejm jednoznacznie się sprawdzają – nigdy nie było rewizji w dół marż kredytów mieszkaniowych na taką skalę” – powiedział Šimkus w środę sejmowej Komisji Budżetu i Finansów, poproszony o ocenę sytuacji w zakresie refinansowania kredytów.  


„Banki same podejmują refinansowanie (...), starają się zapobiec odejściu klienta z banku – jeśli klient miał określoną marżę oprocentowania w jednym lub innym banku, sam bank współpracuje z klientem, obniża ją dla niego, aby nie szukał alternatywy gdzie indziej” – powiedział Šimkus. 


Gintarė Skaistė, konserwatystka, która niedawno zakończyła swoją kadencję jako minister finansów, powiedziała, że otrzymała wiele skarg od ludzi, że banki stosują różne ceny dla nowych i refinansowanych kredytów. 


„Jeśli w przypadku nowych kredytów oferują naprawdę niższą marżę, to w przypadku kredytów refinansowanych oferują prawie taką samą marżę, jaka była, a w zasadzie motywacja ludzi do przejścia do innego banku jest obecnie zerowa” – powiedziała. 


„Z boku wydaje się, że jest to prawie kwestia porozumienia między bankami” – dodała posłanka. 


Według Šimkusa, jeśli banki nie oferują niższych stóp procentowych swoim klientom, to mają ku temu powody. 


„Nie powiedziałbym, że to porozumienie, przedstawiciele Rady Konkurencji powinni zostać zaproszeni i powinni przeprowadzić dochodzenie” – powiedział prezes banku centralnego komisji. 


„Monitorujemy sytuację, ale może być za wcześnie na uogólnienia. (...) Jak tylko będziemy mieli bardziej przejrzyste statystyki, przeanalizujemy je i przedstawimy wyniki” – dodał Šimkus.  


Nowa procedura refinansowania przewiduje, że bank, który udzielił kredytu, jest zobowiązany do bezpłatnego przekazania danych innemu bankowi, a ludzie mogą refinansować swój kredyt praktycznie w dowolnym momencie bez ponoszenia opłaty za wcześniejszą spłatę.  


Poprawki do ustawy o kredytach związanych z nieruchomościami, które wprowadziły nową procedurę, zostały przyjęte przez Sejm w październiku ubiegłego roku.


Według danych LB, około 8% całkowitego portfela kredytów mieszkaniowych zostało renegocjowanych w ubiegłym roku.  

źródło: BNS, fot. BNS/Lukas Balandis
Więcej na ten temat