Według statystyk Departamentu Migracji liczba uchodźców wojennych z Ukrainy zarejestrowanych w litewskim systemie informacji migracyjnej MIGRIS przekroczyła 70 tys. Prawie 25 tys. z nich to osoby nieletnie.
W piątek w Wydziale Migracyjnym zarejestrowało się 76 Ukraińców, a łączna liczba uchodźców wojennych, którzy przybyli na Litwę i byli tu zarejestrowani od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wynosi 70 020.
Jedna trzecia wszystkich zarejestrowanych osób – 24 586 to dzieci poniżej 18. roku życia.
Pierwsi uchodźcy wojenni – 196 osób – zostali zarejestrowani w naszym kraju 4 dni po rozpoczęciu działań wojennych na Ukrainie, 28 lutego.
Największa liczba zarejestrowanych uchodźców wojennych dziennie miała miejsce 17 marca. Tego dnia do jednostek Wydziału Migracyjnego lub działających czasowo ośrodków meldunkowych zgłosiło się łącznie 2 219 osób.
Najwyższe średniotygodniowe przepływy Ukraińców odnotowano również w marcu. W 11. tygodniu tego roku rejestrowano średnio 1 891 osób dziennie.
Bezwzględna większość uchodźców wojennych – ponad 69 tys. osób ubiega się o udzielenie ochrony czasowej, tj. o status ochrony w całej Unii Europejskiej (UE).
Specjaliści Wydziału Migracji przyjęli 63 428 decyzji o wydaniu zezwoleń na pobyt czasowy na podstawie ochrony czasowej, 2 150 rozwiązań – pobyt tymczasowy na zasadach humanitarnych.
Według dostępnych danych Litwę opuściło 4 508 osób lub nie można się z nimi skontaktować.
Przyjęto 2 647 decyzji o umorzeniu rozpatrywania wniosków, ponieważ osoby albo opuściły Litwę, albo złożyły wnioski o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy z innych powodów, zazwyczaj praca.
22 osobom odmówiono pozwolenia na pobyt na Litwie po tym, jak stało się jasne, że nie są to uchodźcy wojenni.
W całym okresie w nieistniejącym już centrum meldunkowym w Wilnie zarejestrowano największą liczbę uchodźców wojennych z Ukrainy – 22 266. W tym samym ośrodku w Kownie zarejestrowanych jest 9 951 osób, w Kłajpedzie – 6 489, w Olicie – 5 316. Ten ostatni ośrodek działa do dziś. W centrum rejestracji w Szawlach zarejestrowano łącznie 2 279 uchodźców wojennych, Mariampolu – 1 167, Poniewieżu – 531.
„Obecnie napływ Ukraińców na Litwę zmniejszył się. Codziennie rejestrujemy mniej niż 100 nowych przybyszów” – mówi Evelina Gudzinskaitė, dyrektor Departamentu Migracji. „Jednak jest za wcześnie na relaks. Gdyby Ukraina doświadczyła wyjątkowo mroźnej zimy lub pojawiłyby się inne powody, które zachęciłyby ludzi do ponownego masowego opuszczania rozdartego wojną kraju, jesteśmy gotowi obsłużyć większy napływ uchodźców” – dodała.
Według wspólnego raportu Agencji UE ds. Azylu, Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji ponad 7 mln osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich stałych miejsc zamieszkania na samej Ukrainie w wyniku działań wojennych.