Kowno staje się tymczasową stolicą mody

Kowno staje się tymczasową stolicą mody, fot. organizatorzy
podpis źródła zdjęcia

Konkurs młodych talentów modowych „Injekcija” („Zastrzyk”) już 10 grudnia zostanie zorganizowany po raz pierwszy w Kownie – europejskiej stolicy kultury. Wydarzenie, przepełnione młodzieńczym maksymalizmem, wyjątkowością i odwagą, odbędzie się w arcydziele nowoczesnej architektury litewskiej okresu międzywojennego – Kowieńskim Urzędzie Pocztowym. Swoimi pracami projektanci z ośmiu krajów świata będą protestować przeciwko obojętności, mówić o trudnościach emocjonalnych i skłaniać do refleksji: płonąć czy tlić się?

Motywem przewodnim tegorocznego „Zastrzyku” jest protest. Zdaniem pomysłodawcy i organizatora konkursu, projektantki Sandry Straukaitė, taki tematyczny wybór podyktowany był wyjątkową historią tegorocznego obiektu. 


„50 lat temu 19-letni Romas Kalanta podpalił się w pobliżu Poczty Głównej w Kownie. Odważny protest młodzieńca stał się pochodnią ruchu niepodległościowego Litwy. Tego oczekujemy od tegorocznych uczestników – odwagi w wyrażaniu swojego stanowiska, przykuwających uwagę decyzji i determinacji w wyborze: palić się czy tlić?” – przedstawia organizowany już po raz czternasty konkurs S. Straukaitė.


Główny Urząd Pocztowy w Kownie to arcydzieło architekta Feliksa Vizbara, zbudowane w 1931 r. W elegancki sposób łączy międzynarodowy modernizm z elementami wystroju w stylu narodowym. Wnętrze poczty jest bogato zdobione dziełami najsłynniejszych ówczesnych artystów: szczyt holu zdobią obrazy K. Šimoniosa i 103 znaczki malowane pędzlem przez P. Kalpoka.


Według organizatora wydarzenia, to wyjątkowe miejsce zostało wybrane nie tylko ze względu na piękno architektoniczne, ale także ze względu na symboliczne znaczenie – tysiące wiadomości docierało codziennie do i z Głównego Urzędu Pocztowego w Kownie. 10 grudnia o godz. 18.00 uczestnicy konkursu zaprezentują publiczności również własne komunikaty – ekskluzywne kolekcje modowe. Dlatego też w oprawie wizualnej tegorocznego konkursu znalazł się również znaczek pocztowy, na którym projektant przecina nożyczkami świat, symbolizujący jego dzieło, aby bardziej przypominał doskonałość nieba.


Sztuka mody jako protest 


„Moda jest wyrazem naszych doświadczeń. W pracach projektantów widać, kiedy odczuwają ból, smutek, niepokój lub radość. Tektoniczne wstrząsy społeczne mogą inspirować kreatywność. Jako wydarzenie, które najbardziej mnie poruszyło, zawsze wymieniam niepodległość Litwy. Byliśmy jeszcze tylko studentami Akademii Sztuk Pięknych, ale mieliśmy nieskończoną chęć tworzenia i wykonywania ważnej pracy tu i teraz. W tamtych czasach protest oznaczał odważne działania i determinację. Obecnie młodzi ludzie coraz częściej wyrażają swoje stanowisko, nie przepracowując się i zużywając jak najmniej zasobów. Uważam, że każde pokolenie ma swoje racje i formy protestu. Jestem bardzo ciekawa, co będą transmitować uczestnicy tegorocznego »Zastrzyku«” – powiedziała S. Straukaitė.


Jednym z najbardziej znanych przykładów modowego protestu jest mięsna sukienka Lady Gagi. W 2010 r. piosenkarka, która nosiła ją na rozdaniu nagród MTV, została oskarżona o marnowanie żywności i łamanie praw zwierząt. Jednak nosząc taką sukienkę, performerka chciała zwrócić uwagę opinii publicznej na decyzję armii USA o nieprzyjmowaniu homoseksualistów.


W tym roku uczestnicy finału „Zastrzyk” w swoich utworach poruszą również tematy istotne społecznie. W zbiorach będzie można odkryć dążenie jednostki do zrozumienia siebie, pragnienie wolności w celu wyzwolenia się z okupacyjnego reżimu. Bądź także świadkiem symbiozy dwóch przeciwstawnych osobowości i spróbuj wyobrazić sobie, jak będzie wyglądał świat w przyszłości, gdy nie będziemy już dysponować wszystkimi potrzebnymi nam zasobami.


Od Zastrzyku do Infekcji


Do finału konkursu przeszło 15 projektantów. Na podium „Zastrzyku” pojawią się projektanci nie tylko z Litwy, ale także z Japonii, Chin, Włoch, Hiszpanii, Danii, Belgii i Łotwy.


Na tegorocznym konkursie swoje prace zaprezentują: Ayana Horrai z Japonii, Aušrinė Kepežinskaitė, Emilija Vansytė, Ginerva Corvo z Włoch, Gintaras Rėpšas i Rūta Tamošiūnaitė, Giulia Mauro z Włoch, Goda Blockytė, Karina Panina, Kevin Guzman z Hiszpanii, Mingze Sun z Chin, Povilas Gegevičius, Ramunė Juknytė, Valdemara Jasulaitytė i Marija Petraitytė, Vanesa Jackevič i Vitalijs Kondrasciuks z Łotwy.


Zwycięzcy konkursu otrzymają możliwość zaprezentowania swojej kolekcji na „Mados infekcija” („Infekcja mody”) – najważniejszym festiwalu mody na Litwie. Prace uczestników zostaną ocenione przez kompetentną komisję konkursu w składzie: ilustratorka mody i stylistka Goda Pelaitytė, projektantka Akvilė Jančauskaitė, projektantka Saimonas Tartenis, łotewski projektant Rolands Peterkops, członek duetu MAREUNROL’S oraz kostiumograf, projektant i kreatywna reżyserka „Infekcji mody” Sandra Straukaitė.


Bilety można kupić tutaj


Konkurs talentów modowych „Zastrzyk” jest częściowo finansowany przez Litewską Radę Kultury.


źródło: TVP Wilno, fot. organizatorzy
Więcej na ten temat