Interpelacja opozycji w sprawie G. Landsbergisa nieudana

Interpelacja opozycji w sprawie G. Landsbergisa nieudana, fot. ELTA/Julius Kalinskas
podpis źródła zdjęcia

We wtorek, 22 listopada, minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis odpowiedział na interpelacje opozycji. Następnie parlament głosował nad zatwierdzeniem odpowiedzi ministra, 73 głosami za oraz 47 przeciw, 6 osób nie głosowało.

Procedura nie wzbudziła większego zainteresowania opozycji i koalicji, gdyż minister przemawiał do półpustej sali. 

Poseł Jonas Pinskus z Partii Regionu Litewskiego skrytykował ministra spraw zagranicznych za wstrzymanie tranzytu białoruskich nawozów potasowych. Poseł twierdził, że dzięki temu Rosja i Białoruś zarobiły miliony, podczas gdy strategiczne spółki Litwy, w tym litewskie koleje i port morski, poniosły duże straty. 

Minister spraw zagranicznych stwierdził, że możliwość zarabiania przez białoruski reżim na producencie nawozów Belaruskali została poważnie ograniczona, ponieważ szacuje się, że Białoruś eksportuje przez Rosję nie więcej niż 20% nawozów potasowych. 

Tymczasem poseł Ruchu Liberalnego Eugenijus Gentvilas powiedział, że opozycja, która zorganizowała interpelację ministra, w rzeczywistości krytykuje politykę zagraniczną Litwy, a nie ministra. Powiedział, że opozycja nie może zaproponować żadnej alternatywy dla polityki zagranicznej ministra. 

Z kolei premier Ingrida Šimonytė powiedziała, że interpelacja jest prawdopodobnie „zasłoną dymną” opozycji, mającą na celu odwrócenie uwagi od innych spraw, np. dlaczego Algirdas Stončaitis odmówił badania poligraficznego, zanim kilka lat temu został kanclerzem Kancelarii Rządu. 

W interpelacji ministrowi spraw zagranicznych zadano aż 45 pytań, w tym: 

Jak zharmonizowano z partnerami z Europy i USA wydalenie rosyjskiego ambasadora po inwazji Rosji na Ukrainę? 

Dlaczego rosyjscy propagandziści zamiast władz litewskich jako pierwsi ogłosili ograniczenia tranzytowe w Kaliningradzie? 

Który wiceminister nadzorował ograniczenia tranzytu przez Kaliningrad?

Czy oceniano zagrożenia bezpieczeństwa podczas konsultacji z Komisją Europejską w sprawie sankcji wobec Rosji? 

Jak różniły się początkowe i kolejne wytyczne KE w sprawie ograniczeń tranzytu przez Kaliningrad? 

Kiedy ostatnio spotkał się z Wysokim Przedstawicielem Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Josepem Borrellem? 

Dlaczego ambasada Litwy w Kijowie została ewakuowana jako jedna z ostatnich?

Ilu obywateli Rosji przybyło na Litwę po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego br.? 

Co zrobili litewscy dyplomaci, aby białoruski reżim został objęty sankcjami? 

Czy rząd konsultował się z prezydentem, ustawodawcami, partnerami z USA i Komisją Europejską w sprawie tytułu przedstawicielstwa Tajwanu przed jego otwarciem na Litwie?
źródło: ELTA, fot. ELTA/Julius Kalinskas
Więcej na ten temat