31 października o godz. 21.30 czasu lokalnego odbędzie się pierwsza w historii realizowana i transmitowana na żywo z Wilna inscenizacja dzieła Adama Mickiewicza, które odegrało ważną rolę w historii Polski i Polaków – „Dziadów”.
Widowisko składać się będzie z fragmentów trzech części dramatu, które ożyją na oczach widzów. Każdą z nich przygotuje inny utalentowany reżyser, a akcja rozgrywać się będzie w różnych miejscach Wileńszczyzny. Widzowie na początku będą mogli zobaczyć scenę z II części „Dziadów“, w której przeniosą się na Górę Krzyży na Cmentarzu Szawelskim. Za reżyserię pierwszej części widowiska odpowiedzialny jest Jarosław Kilian.
II część „Dziadów“
II część „Dziadów“ to dramat religijno-filozoficzny, który ukazuje zetknięcie się żywych z krainą umarłych. Biorący udział w obrzędzie dziadów spotykają duchy zmarłych, które mówią o swoich grzechach, cierpieniu i potrzebie oczyszczenia duszy.
Dla Mickiewicza obrzędy te symbolizują duchowe oczyszczenie i próbę zbawienia. Przebiegają one w sposób mistyczny, towarzyszą im modlitwy i refleksja nad losem duszy po śmieci. Dla wieszcza są one sposobem na osiągnięcie odkupienia, co jest istotnym tematem jego twórczości.
Wielka Improwizacja
Na drugą część widowiska składać się będzie Wielka Improwizacja w wykonaniu aktora Jarosława Gajewskiego. Wygłosi on monolog w zabytkowej Celi Konrada nieopodal Ostrej Bramy i klasztoru bazylianów.
Wielka Improwizacja to jeden z najważniejszych fragmentów „Dziadów“ Adama Mickiewicza. Mowa Konrada miała miejsce w celi więziennej, w której przebywał on z innymi młodymi filomatami i filaretami. Główny bohater utworu w swoim monologu snuł refleksje, mówił o swoich marzeniach, nadziejach i tęsknotach, ukazując naturę ludzką oraz jej dążenie do wolności i nieśmiertelności. W Wielkiej Improwizacji widoczne są motywy romantyczne takie jak miłość, patriotyzm, przejawiają się w niej wyraźne wątki narodowowyzwoleńcze. Przemowa Konrada stanowi wyraz pragnienia duchowej wolności i uwolnienia się spod carskiego jarzma niewoli, które były jednym z głównych tematów polskiego romantyzmu.
Bal u Senatora
Na zakończenie widowiska przeniesiemy się na bal u Senatora, który wyreżyserowany zostanie przez Magdalenę Małecką-Wippich. Scena ta zostanie odegrana w Sali Kolumnowej Uniwersytetu Wileńskiego.
Bal u Senatora ukazuje różne postawy Polaków wobec rosyjskich władz. Scena ta była dla Mickiewicza okazją do przedstawienia życia społeczeństwa arystokratycznego i obrazuje ona kontrast występujący między wystawnym przyjęciem a duchową podróżą oraz medytacjami nad życiem i śmiercią, które miały miejsce wcześniej w dramacie. Bal u Senatora jest pełen muzyki, tańca, rozrywki, ale jednocześnie przesycony jest też melancholią i refleksją. W tej części „Dziadów“ Mickiewicz ukazuje dualizm ludzkiej natury – radość i rozrywkę kontra refleksję nad życiem i śmiercią. Zobrazowany jest także konformizm Polaków przychylnych Nowosilcowowi oraz patriotyzm wileńskiej młodzieży. Jedną z centralnych bohaterek tej sceny jest p. Rollinson, która przyszła błagać o litość dla jej syna – postać ta na zawsze zapisała się w historii polskiej literatury jako przykład archetypu cierpiącej matki.
Transmisja inscenizacji
Transmisję poprzedzi wprowadzenie, które będzie miało miejsce na cmentarzu w Solecznikach – tym samym, na którym Adam Mickiewicz w 1821 roku obserwował obrzęd dziadów. Przewodnikiem po fundamentalnych dla romantycznego dramatu miejscach i swoistym narratorem będzie aktor Przemysław Stippa. Trzy koncepcje reżyserskie, które zostaną przedstawione w czasie widowiska, łączy genius loci Wilna i okolic, które kształtowały wyobraźnię polskich romantyków. W obsadzie widowiska znajdują się m.in. Sławomira Łozińska, Ewa Dałkowska, Arkadiusz Janiczek, Jakub Kordas.
Warto podkreślić, że mieszkańcy Solecznik oraz okolicznych miejscowości będą mieli okazję obejrzeć całe widowisko na specjalnym telebimie ustawionym przed cmentarzem. Transmisja rozpocznie się o godz. 21.30 czasu lokalnego na antenie TVP Wilno oraz przed cmentarzem w Solecznikach.