Minister spraw zagranicznych Litwy Kęstutis Budrys przebywa z wizytą w Kijowie. Podczas konferencji prasowej z udziałem swojego ukraińskiego odpowiednika polityk podkreślił, że Litwa ma obowiązek przekonywać europejskich sojuszników do zwiększenia wsparcia dla Ukrainy. Zaznaczył też, że Europa musi podjąć bardziej zdecydowane działania, zwiększyć inwestycje w obronność, „abyśmy mogli skutecznie przeciwstawić się Rosji”.
„Bez względu na to, jakie rzeczy Rosja opowiada o współpracy, nie chodzi tu o współpracę – chodzi o zdobycie terytorium i podporządkowanie sobie sąsiadów” – powiedział Budrys podczas konferencji prasowej, na której był obecny także ukraiński minister spraw zagranicznych Andrij Sybiha.
Podczas spotkania z Sybihą litewski polityk potwierdził, że Litwa będzie aktywnie uczestniczyć we wszystkich międzynarodowych inicjatywach wspierających Ukrainę, w tym w „Koalicji Chętnych”, której celem jest zapewnienie Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa.
„Litwa jest gotowa być częścią »Koalicji Chętnych«. Oznacza to, że wraz z innymi europejskimi krajami będziemy uczestniczyć w działaniach wspierających Ukrainę, których szczegóły dopiero zostaną określone” – powiedział Budrys.
„Koalicja Chętnych” to grupa ponad 30 państw, które zobowiązały się zapewnić Ukrainie gwarancje bezpieczeństwa w obliczu rosyjskiej agresji, w tym możliwość rozmieszczenia wojsk. Z inicjatywą jej utworzenia wyszli premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer i prezydent Francji Emmanuel Macron.
Zawieszenie broni i długoterminowa pomoc
Ministrowie omówili także sytuację na froncie oraz pilne potrzeby Ukrainy. Dyskutowano o wysiłkach na rzecz osiągnięcia kompleksowego zawieszenia broni, które miałoby doprowadzić do „sprawiedliwego i trwałego pokoju”.
Budrys zaznaczył, że jedynym skutecznym narzędziem presji na Rosję są kolejne sankcje oraz efektywne wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów. Podkreślił również długoterminowe zaangażowanie Litwy w pomoc Ukrainie: „Litwa zobowiązała się do przekazywania co najmniej 0,25% swojego PKB rocznie na wsparcie Ukrainy.”
Podczas wizyty w Ukrainie Budrys spotka się także z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Będzie rozmawiał również z wicepremier ds. integracji euroatlantyckiej oraz minister sprawiedliwości Ołhą Stefaniśyną.
Litewski szef dyplomacji ma także oficjalnie zainaugurować realizowany przez Litwę i Danię program „Ukraine2EU”, w ramach którego mają być realizowane działania wspierające integrację Ukrainy z Unią Europejską.