Już 27 września 2025 roku w Warszawie odbędzie się jubileuszowa, piąta gala konkursu Osobowość Roku Polonii Świata. To wyjątkowe wydarzenie, które każdego roku gromadzi wybitne postacie Polonii i Polaków z różnych zakątków świata. Dotychczasowe gale odbywały się w Rzymie (Włochy), Liverpoolu (Wielka Brytania) oraz Hanowerze (Niemcy), a pierwsza edycja miała miejsce zdalnie z powodu pandemii. W tym roku po raz pierwszy gala zawita do Polski, podkreślając rangę i prestiż tego wyjątkowego wydarzenia.
Organizatorzy i cel konkursu
Organizatorem konkursu jest Internazionale Associazione Polacca – Międzynarodowe Stowarzyszenie Polonijne we Włoszech wraz z zespołem ekspertów powołanych przez tę organizację. Na czele stowarzyszenia stoi prezeska Bożena Krasoń, wiceprezes Jacek Harasimowicz oraz sekretarz Laura Gruszka, którzy wraz zespołem współorganizatorów dbają o jego wysoki poziom i transparentność. Celem konkursu jest wyróżnienie i uhonorowanie osób szczególnie zasłużonych dla Polonii oraz Polski, które swoją działalnością społeczną, kulturalną i edukacyjną przyczyniają się do umacniania polskiego dziedzictwa za granicą.
Udział w konkursie i głosowanie
Konkurs jest otwarty dla wszystkich osób aktywnie działających na rzecz Polonii i Polski, niezależnie od miejsca zamieszkania. Udział w nim jest bezpłatny i dobrowolny.
W tegorocznej edycji wzięło udział 35 nominowanych z różnych krajów, takich jak Litwa, Niemcy, Szwecja, Austria, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Belgia, a także nowo dołączone kraje: Uzbekistan, Urugwaj, Portugalia, Irlandia, Macedonia, USA i Hiszpania.
Publiczne głosowanie na nominowanych trwa od 1 do 30 kwietnia 2025 roku i odbywa się wyłącznie na oficjalnej stronie Stowarzyszenia na Facebooku. Nad prawidłowością przebiegu głosowania czuwa kapituła konkursu, która w końcu maja dokona ostatecznego wyboru laureatów.
Nominowani z Litwy
Wśród tegorocznych nominowanych znalazły się trzy wyjątkowe nominacje z Litwy:
Alina Obolewicz – zasłużona działaczka na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego Wilna, osoba zaangażowana społecznie i wspierająca potrzebujących.
Bogusław Pacyno – młody działacz polonijny, student filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie, aktywny w harcerstwie, kulturze i działalności społecznej. Pacyno jest też przewodniczącym Samorządu Studenckiego oraz tancerz zespołu „Hałas”.
Stanisława i Stanisław Rynkiewiczowie – strażnicy tradycji wicia palm wileńskich, propagujący to unikalne rzemiosło na Litwie, w Polsce i na świecie. Twórcy Stowarzyszenia „Arystokracja Palm”, prowadzący warsztaty i edukację w zakresie tej pięknej sztuki ludowej.
Organizatorzy konkursu pragną serdecznie podziękować wszystkim nominowanym za ich pasję, zaangażowanie i trud włożony w rozwój polskiej społeczności na świecie. W tym roku do grona patronów medialnych konkursu dołączyło również TVP Wilno.
Osobowość Roku Polonii Świata to tytuł, który niesie dumę i uznanie. Kto w tym roku odbierze statuetkę? Przekonamy się już 27 września w Warszawie!
