Wieś, która stała się republiką – krótka historia Rzeczypospolitej Pawłowskiej

Ruiny dworu księdza Brzostowskiego w Pawłowie, fot. Tomaš Staševskij/Wikipedia
Ruiny dworu księdza Brzostowskiego w Pawłowie, fot. Tomaš Staševskij/Wikipedia
podpis źródła zdjęcia

4 kwietnia 1791 roku Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów dokonał aktu wyjątkowego w skali nie tylko kraju, ale i całej Europy – oficjalnie zatwierdził istnienie Rzeczypospolitej Pawłowskiej oraz uchwalił jej konstytucję. To niezwykłe wydarzenie miało miejsce we wsi Pawłowo, położonej nieopodal Wilna, na terenach należących do księdza Pawła Ksawerego Brzostowskiego – człowieka oświeconego, reformatora i wizjonera.

Rzeczpospolita Pawłowska była fenomenem swojej epoki – minipaństwem chłopskim funkcjonującym w granicach I Rzeczypospolitej. Obejmowała ponad 3 tysiące hektarów i posiadała własną konstytucję, herb, walutę, sejm, skarb państwowy, kasę samopomocy oraz szkołę. Najbardziej rewolucyjny jednak był fakt, że Brzostowski nadał chłopom wolność osobistą i znacząco ograniczył pańszczyznę – w czasach, gdy w większości Europy chłopi byli pozbawieni podstawowych praw, była to decyzja wyprzedzająca epokę.

 

Dziś o dziedzictwie tej niezwykłej republiki pamięta społeczność gimnazjum im. Pawła Ksawerego Brzostowskiego w Turgielach.

 

– Jako społeczność szkolna staramy się pielęgnować dziedzictwo księdza Pawła Ksawerego Brzostowskiego. 5 listopada zawsze upamiętniamy rocznicę jego śmierci, odwiedzamy pomnik w Pawłowie oraz organizujemy różne zajęcia edukacyjne – powiedziała w rozmowie z TVP Wilno wicedyrektor szkoły, Oksana Awiżeń.

 

Wojska Rzeczypospolitej Pawłowskiej nie pozostały bierne wobec losów ojczyzny – wzięły udział w insurekcji kościuszkowskiej. Jednak ostateczny kres tej republiki nastąpił po upadku powstania listopadowego. Mimo że pawłowscy chłopi licznie wsparli powstanie, ich zryw nie przyniósł wolności – po klęsce powstania na mieszkańców Pawłowa spadły dotkliwe represje ze strony władz carskich.

źródło: TVP Wilno, fot. Tomaš Staševskij/Wikipedia
Więcej na ten temat