Polsko-litewskie rozmowy o edukacji: pierwsze spotkanie chargé d'affaires RP z litewską minister

W maju, w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, z wizytą na Litwę przyjedzie wiceminister edukacji Polski, fot.
W maju, w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, z wizytą na Litwę przyjedzie wiceminister edukacji Polski, fot. Lukas Balandis/BNS
podpis źródła zdjęcia

W Ministerstwie Oświaty, Nauki i Sportu Litwy odbyło się pierwsze oficjalne spotkanie Raminty Popovienė, minister resortu, z Grzegorzem Markiem Poznańskim, chargé d’affaires Rzeczypospolitej Polskiej na Litwie. Polski dyplomata objął stanowisko na początku 2025 roku i spotkanie było okazją do zainicjowania dialogu na temat współpracy w dziedzinie edukacji.

W centrum rozmów znalazły się kwestie związane z reformą sieci szkół oraz planowanym zwiększeniem liczby godzin języka litewskiego w placówkach edukacyjnych mniejszości narodowych, w tym szkół z polskim językiem nauczania.

 

– Kiedy zwiększa się liczbę godzin jednego przedmiotu, szkoła musi zdecydować, które zajęcia ograniczyć. Często pojawiają się obawy, że więcej lekcji języka litewskiego oznacza mniej języka polskiego – podkreślił Grzegorz Marek Poznański.

 

Minister Popovienė zapewniła, że reforma nie będzie odbywać się kosztem języka ojczystego uczniów.

 

– W klasach początkowych planujemy wprowadzenie dwóch godzin języka litewskiego tygodniowo. Szukamy rozwiązań, które nie obciążą dzieci, a jednocześnie umożliwią skuteczną naukę języka państwowego. Polska społeczność zaproponowała stopniowe zwiększanie liczby godzin – i to wydaje się rozsądne. Zmiany będą konsultowane, planujemy kolejne spotkania w tej sprawie – zaznaczyła litewska minister.

 

Rozmowy były także wstępem do szerszej współpracy. W maju, w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, z wizytą na Litwę przyjedzie wiceminister edukacji Polski. Spotkanie będzie okazją do kontynuowania dialogu, a także do przyjrzenia się z bliska sytuacji szkół polskich na Litwie i dalszego rozwoju polsko-litewskich relacji w dziedzinie edukacji.

źródło: TVP Wilno, fot. Lukas Balandis/BNS
Więcej na ten temat