Rząd planuje redukcję wydatków ministerstw o 5% – wyjątkiem będzie resort obrony

Premier Litwy Gintautas Paluckas zapowiedział, że rząd podejmie wysiłki, by zachęcić ministerstwa do oszczędzania, fot.
Premier Litwy Gintautas Paluckas zapowiedział, że rząd podejmie wysiłki, by zachęcić ministerstwa do oszczędzania, fot. Lukas Balandis/BNS
podpis źródła zdjęcia

Premier Litwy Gintautas Paluckas zapowiedział, że rząd podejmie wysiłki, by zachęcić ministerstwa do oszczędzania. Odniósł się w ten sposób do sceptycyzmu części ministrów wobec propozycji Ministerstwa Finansów Litwy, by od przyszłego roku każde ministerstwo ograniczyło swoje wydatki o 5%.

„Wszystko jest możliwe, jeśli tylko jest chęć. A my postaramy się tę chęć w ministerstwach wzbudzić” – powiedział Paluckas dziennikarzom w Sejmie.

 

Pytany, czy w kontekście planowanych oszczędności zasadna jest decyzja o utworzeniu nowego resortu ds. regionów, premier zapewnił, że nie pociągnie to za sobą dodatkowych kosztów.

 

„Powstanie kolejnego ministerstwa nie stoi na przeszkodzie zwiększaniu efektywności. Funkcje tego resortu zostałyby przeniesione z innych ministerstw wraz z obecnymi urzędnikami, więc nie przewidujemy wzrostu kosztów administracji publicznej” – wyjaśnił.

 

137 milionów do zaoszczędzenia

 

Zgodnie z propozycją Ministerstwa Finansów, w latach 2026–2028 każda litewska instytucja państwowa (z wyjątkiem Ministerstwa Ochrony Kraju Litwy i podległych mu instytucji) miałaby ograniczyć swoje wydatki o 5%. Szacuje się, że tylko w 2026 roku dałoby to oszczędności rzędu 137 mln euro.

 

Plan nie obejmuje jednak wydatków socjalnych – takich jak emerytury, zasiłki, dopłaty do funduszy emerytalnych czy pensje lekarzy-rezydentów, nauczycieli i funkcjonariuszy, a także programów edukacyjnych, zdrowotnych i infrastrukturalnych.

 

Minister finansów Rimantas Šadžius podkreślił, że oszczędności miałyby pochodzić głównie z wydatków na IT, organizację konferencji, utrzymanie biur i podobne koszty administracyjne. W dłuższej perspektywie oszczędności mogą sięgnąć nawet 1 miliarda euro, co – jak zaznaczył – mogłoby zostać przeznaczone na finansowanie obrony narodowej.

 

Pomimo planów rządu, część członków gabinetu wyraża obawy, twierdząc, że nie dysponują wystarczającymi zasobami, by wprowadzić proponowane cięcia.

źródło: BNS, fot. Lukas Balandis/BNS
Więcej na ten temat