Obecny premier Gintautas Paluckas jest uznawany za najbardziej odpowiedniego kandydata na stanowisko szefa rządu na Litwie, natomiast opozycyjny Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci (TS-LKD) utrzymuje drugą pozycję w sondażach. Pomimo niedawnych wyborów, liczba osób negatywnie oceniających pracę rządu wzrosła w ciągu ostatniego miesiąca – wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego w marcu i opublikowanego we wtorek na zlecenie portalu informacyjnego Delfi.
Obecny premier Gintautas Paluckas jest uznawany za najbardziej odpowiedniego kandydata na stanowisko szefa rządu na Litwie – tak wskazało 14,5% respondentów w marcowym sondażu opinii publicznej. W lutym ta liczba wynosiła 12,4%. Na drugim miejscu uplasowała się konserwatywna premier Ingrida Šimonytė z poparciem 10,8% (10,6% w lutym), a trzecie miejsce zajął były premier Saulius Skvernelis, lider Związku Demokratów „W imię Litwy”, z wynikiem 6,3% (spadek z 7,5%).
Kolejne miejsca zajęli: lider partii „Świt nad Niemnem” Remigijus Žemaitaitis (5,3%, spadek z 6,6%) oraz przewodnicząca Ruchu Liberałów Viktorija Čmilytė-Nielsen (4,1%, spadek z 4,9%). Wśród osób wymienianych jako potencjalni kandydaci na premiera pojawili się także konserwatysta Laurynas Kasčiūnas, przedstawiciel Litewskiego Związku Chłopów i Zielonych Aurelijus Veryga, demokrata Virginijus Sinkevičius, niezależny mer Kowna Visvaldas Matijošaitis oraz socjaldemokrata Vytenis Povilas Andriukaitis.
Jaką partię popierają bardziej?
W tym samym badaniu zapytano również o preferencje partyjne. Litewska Partia Socjaldemokratyczna (LSDP) zdobyła 12,7% poparcia, wyprzedzając nieznacznie opozycyjny Związek Ojczyzny-Litewskich Chrześcijańskich Demokratów (TS-LKD), który uzyskał 12,5%. W porównaniu z lutym obie partie zyskały – LSDP z 12,3%, a TS-LKD z 11%.
Na trzecim miejscu uplasowała się partia rządząca demokratów „W imię Litwy” z wynikiem 7,7% (spadek z 8,7% w lutym), a tuż za nią „Świt nad Niemnem”, również należący do koalicji rządzącej, z 7,1% (spadek z 8,9%). Opozycyjny Litewski Związek Chłopów i Zielonych odnotował niewielki wzrost poparcia – z 6,8% do 7%, a Ruch Liberałów z 6,5% do 6,7%. Pozostałe partie, w tym Partia Wolności, Sojusz Narodowy i inne, nie przekroczyły progu wyborczego wynoszącego 5%.
Równocześnie badanie ujawniło spadek zaufania do obecnego rządu. W marcu aż 54,5% respondentów oceniło działania rządu negatywnie lub raczej negatywnie, co stanowi wzrost w porównaniu do 48,3% w lutym. Pozytywne lub raczej pozytywne oceny spadły z 33,4% do 30,5%. Odsetek osób niezdecydowanych lub nieudzielających odpowiedzi wzrósł z 15% do 18,3%.
Badanie zostało przeprowadzone przez firmę Spinter Tyrimai na zlecenie portalu informacyjnego Delfi. Sondaż objął 1 012 respondentów i był realizowany metodą mieszaną – online oraz telefonicznie – w dniach 18–28 marca. Margines błędu wynosi 3,1%.