Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta wspierany przez PiS, wziął udział w debacie z innymi członkami, w wyścigu o miejsce w Pałacu Prezydenckim.
Debata w Końskich, zorganizowana przez sztab wyborczy Rafała Trzaskowskiego z PO, przyciągnęła również marszałka Sejmu Szymona Hołownię, kandydatkę Nowej Lewicy Magdalenę Biejat, byłą posłankę SLD Joannę Senyszyn, Marka Jakubiaka (Wolni Republikanie), Krzysztofa Stanowskiego i Macieja Maciaka. Jednak od samego początku propozycję formatu debaty przedstawiły trzy największe stacje telewizyjne w Polsce: Telewizja Polska, TVN24 i Polsat, z prowadzącymi: Joanną Dunikowską-Paź, Grzegorzem Kajdanowiczem i Piotrem Witwickim.
Decyzja zapadła
Ostatecznie rada wyborcza Nawrockiego uznała, że nie ma przeszkód, aby zmierzyć się z Trzaskowskim.
Na debatę, która początkowo miała być starciem Trzaskowskiego z Nawrockim, przybyli również marszałek Sejmu Szymon Hołownia, kandydatka Nowej Lewicy Magdalena Biejat, była posłanka SLD Joanna Senyszyn, Marek Jakubiak (Wolni Republikanie), Krzysztof Stanowski i Maciej Maciak. Natomiast nie pojawili się kandydaci: Adrian Zandberg z Razem i Sławomir Mentzen z Konfederacji.
Bezpieczeństwo jako pierwszy temat debaty
Pierwszym zagadnieniem poruszonym podczas debaty było bezpieczeństwo narodowe. Uczestnikom zadano pytanie: „Czy w przypadku wzrastającego zagrożenia i potrzeby wzmocnienia armii poparłby Pan/Pani przywrócenie obowiązkowego poboru do wojska?”
Większość kandydatów, w tym Rafał Trzaskowski z KO, Karol Nawrocki, Szymon Hołownia z Trzeciej Drogi, Magdalena Biejat z Nowej Lewicy, była posłanka SLD Joanna Senyszyn, a także Krzysztof Stanowski i Maciej Maciak, sprzeciwiła się powrotowi do obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej. Jedynie Marek Jakubiak z Wolnych Republikanów uznał, że pobór powinien być przywrócony.
Magdalena Biejat zaznaczyła, że nie popiera obowiązkowego wcielania do wojska. Podkreśliła, że polska armia powinna być dobrze wyposażona, nowocześnie przeszkolona i sprawnie współpracująca z sojusznikami.
Szymon Hołownia stwierdził, że kluczowe jest dobrowolne przeszkolenie obywateli, które nie tylko przygotuje ich na ewentualne zagrożenia, ale także przyda się w życiu codziennym – m.in. poprzez naukę pierwszej pomocy i reagowania w sytuacjach kryzysowych. Według niego ważniejsza od liczebności wojska jest jego jakość i wyposażenie.
Karol Nawrocki również opowiedział się za dobrowolnością służby wojskowej. Przypomniał, że obecne przepisy pozwalają na obowiązkowy pobór wyłącznie w czasie wojny.
Rafał Trzaskowski również nie popiera obowiązkowej służby wojskowej. Zaznaczył, że Polska powinna posiadać nie tylko największą armię w Europie, ale także najlepiej wyposażoną, nowoczesną i wspartą odpowiednimi rezerwami.
Podobne stanowisko wyrazili Maciej Maciak i Joanna Senyszyn. Z kolei Krzysztof Stanowski zauważył, że służba wojskowa powinna być czymś, co młodzi ludzie sami chcą wybrać, a nie obowiązkiem.
Odmienne zdanie miał Marek Jakubiak. Według niego zasadnicza służba wojskowa powinna wrócić jako obowiązkowa, trwająca od trzech do sześciu miesięcy.
Migracja
W kwestii migracji Rafał Trzaskowski zaznaczył, że konieczne jest silne zabezpieczenie granic państwa. Krzysztof Stanowski skrytykował jego stanowisko, twierdząc, że kandydat KO zmienia zdanie w zależności od okoliczności i nie ma stałego kręgosłupa moralnego.
Joanna Senyszyn ostrzegła, że z Afryki może przybyć nawet 100 milionów migrantów i że należy przygotować się na ich integrację z polskim społeczeństwem.
Karol Nawrocki uznał, że nielegalna imigracja przyczyniła się do spadku bezpieczeństwa w kraju. Natomiast Szymon Hołownia zwrócił uwagę, że debata powinna również dotyczyć demografii i działań na rzecz zwiększenia liczby Polaków.
Magdalena Biejat podkreśliła, że państwo musi dokładnie kontrolować, kto przekracza nasze granice.