Podsumowanie wydarzeń ze świata

Trwają walki sił Armenii i Azerbejdżanu o Górski Karabach; sytuacja na Białorusi; konferencja Gazterm 2020 w Polsce.

fot. EPA-ELTA

Premier Armenii: Azerbejdżan „wypowiedział wojnę” narodowi ormiańskiemu

Aktualności
Trwają walki sił Armenii i Azerbejdżanu o Górski Karabach
Do trzydziestu dwóch wzrosła liczba wojskowych, którzy zginęli w walkach w Górskim Karabachu. Śmierć poniosło także pięciu cywilów azerskich i dwóch Ormian. Po niedzielnej eskalacji konfliktu Armenia i Azerbejdżan wprowadziły stan wojenny w swoich krajach.

Walki o separatystyczne region Górskiego Karabachu między siłami Armenii i Azerbejdżanu trwają od niedzielnego poranka. Strony wzajemnie oskarżają się o eskalację konfliktu. Według Erywania siły Azerbejdżanu zaatakowały osady cywilne w regionie Górskiego Karabachu. Z kolei ministerstwo obrony w Baku podało, że siły zbrojne Armenii "przeprowadziły duże prowokacje" i ostrzelały pozycje azerbejdżańskiej armii i przygraniczne miejscowości.

Głębokie zaniepokojenie zwiększającym się napięciem na Kaukazie wyraziły między innymi NATO, OBWE oraz Unia Europejska. Do pokojowego rozwiązania konfliktu wezwały władze Litwy.

Białoruś
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Litwy poinformowało, że osiemdziesięciu jeden Białorusinów skorzystało już z korytarza humanitarnego i przybyło na Litwę. Dwadzieścia sześć osób zwróciło się o przyznanie azylu politycznego.

Tymczasem Białoruś opuściła też laureatka Nagrody Nobla i członkini Prezydium Rady Koordynacyjnej Swiatłana Aleksijewicz. Przyleciała do Niemiec, ale jak tłumaczy jej rzeczniczka, wyjazd nie jest związany z polityką, a z życiem osobistym i zawodowym pisarki.

Na Białorusi protesty po wyborach prezydenckich trwają pięćdziesiąty pierwszy dzień. Tamtejsze MSW poinformowało o zatrzymaniu około trzystu pięćdziesięciu osób po wczorajszych manifestacjach w całym kraju. Z relacji w mediach i sieciach społecznościowych wynika, że milicja działała wyjątkowo brutalnie między innymi w Grodnie i Homlu.

Polska
W Międzyzdrojach po raz dwudziesty trzeci rozpoczęła się konferencja Gazterm 2020 pod patronatem prezydenta Polski Andrzeja Dudy. Wśród zaproszonych gości jest minister energetyki Litwy Žygimantas Vaičiūnas. Podczas trzech dni czterdziestu ekspertów i kilkuset przedstawicieli branży energetycznej z Polski i ze świata będzie rozmawiać na temat rynku gazowego, jego możliwości, szans rozwoju oraz integracji w regionie Trójmorza i basenu Morza Bałtyckiego.

Chodzi głównie o budowę rurociągu Baltic Pipe, który ma zapewnić Polsce nowe możliwości realizacji dostaw gazu z kierunku północnego oraz gazociąg GIPL mający połączyć kraje bałtyckie z Europą Zachodnią.
Więcej na ten temat