Sejm rozszerzył możliwości posiadania podwójnego obywatelstwa dla dzieci

Fot. BNS/Josvydas Elinskas/15min.lt
podpis źródła zdjęcia

W czwartek Sejm rozszerzył listę przypadków podwójnego obywatelstwa o sytuacje, gdy drugie obywatelstwo uzyskują dzieci.

Ustawa o obywatelstwie stanowi, że osoba, która uzyskała obywatelstwo litewskie w chwili urodzenia, może mieć podwójne obywatelstwo, gdy obywatelstwo innego państwa zostało nabyte nie w chwili urodzenia, ale przed ukończeniem 18 roku życia.

Za taką nowelizacją ustawy o obywatelstwie jednogłośnie głosowało w czwartek 124 posłów na Sejm.

Podwójne obywatelstwo zostało rozszerzone w przypadkach dzieci na wniosek posłów Sejmu Antanasa Vinkusa i Stasysa Tumėnasa. Argumentowali to tym, że chcą „wyeliminować obecne dyskryminujące przepisy dotyczące zachowania obywatelstwa litewskiego dla dzieci urodzonych na Litwie oraz tych, które wraz z rodzicami nabyły obywatelstwo innego kraju przed ukończeniem pełnoletności w porównaniu z dziećmi urodzonymi za granicą”.

Według nich nowelizacja wyrówna warunki zachowania obywatelstwa litewskiego w rodzinie obywatela Litwy w przypadku dzieci urodzonych za granicą, które nabyły podwójne obywatelstwo od urodzenia i mogą zachować podwójne obywatelstwo oraz dzieci urodzonych na Litwie, które wraz z rodzicami uzyskały obywatelstwo innego kraju przed ukończeniem 18 roku życia.

Parlamentarzyści zgłosili swoją propozycję do bardziej umiarkowanego projektu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, zgodnie z którym osoba, która uzyskała w chwili urodzenia obywatelstwo innego państwa, mogłaby je zachować do 20 lat, a następnie musiałaby wybrać obywatelstwo litewskie lub obce.

W podsumowaniu Departament Prawny Kancelarii Sejmu zauważył, że propozycję parlamentarzystów A. Vinkusa i S. Tumėnasa „należy oceniać niejednoznacznie”.

Adwokaci Sejmu zwracają uwagę, że Trybunał Konstytucyjny niejednokrotnie stwierdzał, że Konstytucja zawiera ogólny zakaz posiadania obywatelstwa Litwy i innego państwa, chociaż nie jest on absolutny, dopuszczane są pewne wyjątki.

Osoby, które wyemigrowały po odzyskaniu niepodległości przez Litwę 11 marca 1990 r., nie mogą, poza pewnymi wyjątkami, mieć obecnie podwójnego obywatelstwa.
źródło: JZ / BNS, fot. BNS/Josvydas Elinskas/15min.lt
Więcej na ten temat