Inteligentny samorząd i świadoma młodzież: dobiegł końca międzynarodowy projekt

fot. vrsa.lt
podpis źródła zdjęcia

21 grudnia dobiegł końca projekt „Inteligentny Samorząd - Change The Game” realizowany od początku roku przez samorządy i szkoły w Polsce i na Litwie. Do projektu dołączyły dziesiątki samorządów w Polsce i 20 gmin z rejonu wileńskiego.

Celem projektu „Inteligentny Samorząd – Change the Game” było zaangażowanie młodych ludzi do własnej projekcji otaczającego ich świata, w którym funkcjonują oraz tego, w jaki sposób mogą wpłynąć na otaczającą ich rzeczywistość: mierząc i analizując pewne czynniki środowiskowe, takie jak np. zanieczyszczenie powietrza w swoich miejscowościach.

Młodzież szkolna dokonywała pomiarów w miejscu swojego zamieszkania. Kluczowe było także zaproponowanie przez uczestników własnych cyfrowych metod prezentacji i atrakcyjnych wizualizacji pokazujących, jak zmieniały się zmierzone wartości parametrów środowiskowych w czasie.

Organizatorem projektu jest Fundacja ArchitectsPL oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej. Po stronie litewskiej do projektu dołączył Samorząd Rejonu Wileńskiego, a wraz z nim 20 szkół polskich z rejonu wileńskiego.

Robert Komarowski, wicemer rejonu wileńskiego, cieszy się z aktywnego udziału podwileńskich szkół w różnego rodzaju projektach. „Szkoły rejonu wileńskiego aktywnie uczestniczą w międzynarodowych projektach. Cieszy to, że mimo przeszkód spowodowanych pandemią koronawirusa projekt dobiegł końca, ale najważniejszym sukcesem jest to, że młodzież jest świadoma problemów, z jakimi boryka się populacja w XXI w.”.

Finał projektu "Inteligentny Samorząd - Change The Game" odbył się zdalnie 21 grudnia. Uczestników spotkania przywitał Prezes Fundacji ArchitectsPL Sebastian Grabowski, który dokonał podsumowania projektu. Następnie odbył się pokaz wybranych filmów i inauguracja finalistów.

„Samorząd - to przede wszystkim ludzie, a każda iskra innowacji mająca wpływ na młode pokolenie - to ogromna szansa dla miast, gmin i starostw. Uważam, że połączenie wiedzy o środowisku, młodych uczniów oraz samorządów w Polsce i na Litwie - to nie tylko projekt na miarę XXI w., ale to ważna i potrzebna zmiana w myśleniu o budowie nowoczesnego samorządu” – mówi S. Grabowski.

Zadaniem konkursowym było wykonanie pracy w formie 2,5-minutowego filmu zawierającego informację o miejscu dokonywania pomiarów oraz metodzie wizualizacji dokonanych pomiarów.

Jury oceniało prawie 40 materiałów konkursowych.

Wyróżnienie powędrowało do 2 szkół, po jednej w Polsce i na Litwie. Na Litwie wyróżniona została Szkoła Podstawowa im. Faustyny Kowalskiej w Rzeszy, do której już niedługo w ramach nagrody trafi robot micro bit.

Z kolei szkołą laureatką po stronie litewskiej zostało Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w rejonie wileńskim. Do tej polskiej szkoły na Litwie niedługo trafi nagroda główna – 15 mikrokontrolerów w ramach wyposażenia szkolnego laboratorium.

Jest to już drugi zwieńczony sukcesem projekt Samorządu Rejonu Wileńskiego realizowanego z inicjatywy Fundacji ArchitectsPL oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej. W 2018 roku w ramach realizowanego przez partnerów projektu doszło do ustanowienia Rekordu Guinnessa w Największej Międzynarodowej Lekcji o Nowych Technologiach.
źródło: AK/vrsa.lt, fot. vrsa.lt
Więcej na ten temat