Kolejna umowa o współpracy – nowe możliwości dla studentów wileńskiej Filii Uniwersytetu w Białymstoku

Wileńska Filia Uniwersytetu w Białymstoku zyskała nowego partnera – Warmińsko-Mazurską Specjalną Strefę Ekonomiczną, fot.
Wileńska Filia Uniwersytetu w Białymstoku zyskała nowego partnera – Warmińsko-Mazurską Specjalną Strefę Ekonomiczną, fot. Mariusz Pyż/TVP Wilno
podpis źródła zdjęcia

Wileńska Filia Uniwersytetu w Białymstoku zyskała nowego partnera – Warmińsko-Mazurską Specjalną Strefę Ekonomiczną. To kolejny krok w rozszerzaniu oferty dla studentów i umożliwianiu im zdobycia praktycznego doświadczenia zawodowego w Polsce.

Pod hasłem „Polska Strefa Inwestycji – szanse, narzędzia, rozwój” odbyło się spotkanie studentów z przedstawicielami Forum Przedsiębiorczości Polskiej „Korona”, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wydarzenie miało na celu zaprezentowanie możliwości, jakie oferuje nowa współpraca.

 

Praktyki zawodowe z atrakcyjnym wynagrodzeniem

 

– Możemy zaoferować studentom czy praktykantom, którzy są obcego pochodzenia, staże w wysokości około siedmiu tysięcy złotych miesięcznie przez trzy miesiące, aby mogli spróbować odbyć praktyki i zapoznać się ze specyfiką działania naszych przedsiębiorstw – powiedział dla TVP Wilno Piotr Płoski z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

 

Zawarta umowa o współpracy pozwoli studentom na udział w praktykach w Polsce, co znacząco zwiększy ich szanse na przyszłe zatrudnienie.

 

Wsparcie dla studentów – dwa modele praktyk

 

Dr hab. Urszula Wróblewska, dziekan Filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie, podkreśliła znaczenie tego rodzaju inicjatyw dla rozwoju młodych ludzi.

 

– Przede wszystkim chodzi o to, żeby rozszerzać ofertę dla naszych studentów, ponieważ chcemy, aby byli wyposażeni wszechstronnie i mieli świadomość możliwości, jakie na nich czekają – podkreśliła.

 

Z kolei Krzysztof Gąsior, dyrektor Departamentu Infrastruktury Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, przedstawił dwie formy wsparcia dla studentów. Pierwsza obejmuje odbycie stażu w biurze Strefy, co pozwoli na zapoznanie się z procedurami związanymi z uzyskiwaniem wsparcia inwestycyjnego. Druga opcja to praktyki bezpośrednio w firmach działających w ramach Strefy, co otwiera drogę do przyszłej kariery zawodowej.

 

– Nie sądzę, aby przedsiębiorcy nie byli zainteresowani młodymi ludźmi, którzy chcieliby podjąć staż u nich i być może rozpocząć pracę na wymarzonym stanowisku – dodał Gąsior.

 

Dla kogo przeznaczony jest program?

 

Z oferty programu rządowego realizowanego za pośrednictwem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu może skorzystać każdy student polskiego pochodzenia. Nabór trwa do wyczerpania dostępnych środków.

 

Dzięki nowej umowie studenci z Wilna mają szansę zdobyć cenne doświadczenie zawodowe w Polsce, co stanowi doskonały start na rynku pracy.

źródło: TVP Wilno, fot. Mariusz Pyż/TVP Wilno
Więcej na ten temat