Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Na Litwie symbolem pamięci o Holokauście są wileńskie Ponary. Zgładzonych zostało tu około 70 tysięcy Żydów. Ale podobnych miejsc masowych mordów dokonywanych przez oddziały SS, policji niemieckiej i kolaborującej z Niemcami policji litewskiej jest na terenie kraju ponad 240.

Fot. Getty Images/Artur Widak/NurPhoto

27 stycznia - Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Nauka i zdrowie
Jednym z nich są Jaszuny. Wysiedleni z własnych domów Żydzi zostali spędzeni do pałacu Balińskich. Zaczęło się na początku września 1941 roku. Po upływie niespełna miesiąca Żydzi zmuszeni zostali do wykopania dołów, nad którymi następnie odbyły się egzekucje. Zamordowanych tu zostało 575 osób. To był koniec historii jaszuńskich Żydów. 

 Przewodnicząca Litewskiej Wspólnoty Żydowskiej, której mama przeszła obóz koncentracyjny w Stutthof, podkreśla, że w dniu pamięci o ofiarach Holokaustu, musimy pamiętać nie tylko o ofiarach. 

Tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata dotychczas nadano 917 mieszkańcom Litwy róźnych narodowości. Wśród nich jest rodzina Igi Makuteniene, w tym jej dziadkowie - poeta Kazys Binkis i jego żona Sofija. 

W czasie wojny w ich domu schronienie znalazło około 30 Żydów z getta kowieńskiego. Niektórzy spędzili zaledwie dzień, inni - dłużej. 

Wilno nazywane było kiedyś Jerozolimą Północy. Podczas drugiej wojny światowej miasto utraciło niemal całą swoją społeczność żydowską. Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu to przede wszystkim wyraz pamięci, ale też przestroga - oby nigdy więcej nie doszło do takiej tragedii.
Więcej na ten temat