Prześladowania litewskich urzędników - sprawa 13 stycznia

Walka z nielegalnymi treściami cyfrowymi w internecie, ochrona danych i praw człowieka, zapobieganie mowie nienawiści oraz rozwój działań edukacyjnych były tematami spotkania ministrów sprawiedliwości Unii Europejskiej. Litewska minister sprawiedliwości zwróciła szczególną uwagę na kwestię prześladowań prokuratorów i sędziów prowadzących śledztwo w sprawie wydarzeń z 13 stycznia 1991 roku.

Ewelina Dobrowolska, minister sprawiedliwości Litwy: „Musimy odnaleźć mechanizm, który pozwoli w środku Unii Europejskiej, sprawdzić te poszukiwania, które idą przez interpol, kiedy jest to zapytanie z trzecich państw czy naprawdę nie są motywowane politycznie i w takim wypadku mieć wewnętrzny mechanizm, który pozwoli na sprawdzenie”.

W lipcu 2018 roku Rosja zarzuciła litewskim prokuratorom i sędziom prześladowanie rosyjskich obywateli. Chodzić ma o wyrok Sądu Okręgowego w Wilnie sprzed trzech lat, w którym sąd uznał byłego sowieckiego ministra obrony Dmitrija Jazowa i ponad 60 byłych sowieckich urzędników i oficerów winnych zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych podczas radzieckiej agresji na Litwę w styczniu 1991 roku. Większość z nich została skazana zaocznie.

W odpowiedzi rosyjskie organy ścigania poinformowały, że za litewskimi śledczymi zostaną wydane międzynarodowe listy gończe. Rosjanie nie podali jednak dokładnej liczby sędziów i prokuratorów, którzy stali się celem rosyjskich służb.

Prześladowania litewskich urzędników będą omawiane także w przyszłym tygodniu na wspólnym posiedzeniu Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego.
Więcej na ten temat