Nowy model zarządzania kryzysem migracyjnym

GS

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Litwy przedstawiło prezydentowi propozycje zmian w prawodawstwie, które mają pomóc sprostać wyzwaniom związanym z kryzysem migracyjnym. Mają też stworzyć warunki prawne dla skutecznej obrony przed atakami hybrydowymi.

Odnowiony model zarządzania kryzysowego już jest opracowany, ale konkretne zmiany prawne zostaną zgłoszone pod obrady sejmu dopiero na wiosnę. 

W opanowanie kryzysu migracyjnego jest zaangażowanych dwanaście samorządów. Rząd pokrył poniesione przez nie koszty związane z zakwaterowaniem i wyżywieniem migrantów nielegalnie przekraczających granicę - łącznie ponad osiemset tysięcy euro. Podczas spotkania z minister spraw wewnętrznych samorządowcy narzekali, że od początku kryzysu brakowało szybkich reakcji ze strony rządu.

Wśród migrantów, którzy trafili na Litwę zidentyfikowano kilkanaście osób związanych z organizacjami terrorystycznymi. Ministerstwo Ochrony Kraju zapewnia, że zostały one sprawdzone przez służby specjalne z wykorzystaniem wszystkich dostępnych środków, między innymi programów do rozpoznawania twarzy czy odcisków palców. 

Minionej doby na granicy polsko-białoruskiej odnotowano sześćset 82 próby jej nielegalnego przekroczenia. Zatrzymano osiem osób. Pozostałe zawrócono. 

Od początku roku polska Straż Graniczna udaremniła 18,3 tys. prób nielegalnego sforsowania granicy polsko–białoruskiej, z czego ponad sześć tysięcy miało miejsce w październiku. Z kolei na granicy litewsko- białoruskiej minionej doby odnotowano 55 prób nielegalnego przekroczenia. W sumie w tym roku już ponad ponad cztery tysiące.
Więcej na ten temat