Podczas pandemii spadły oszczędności w bankach seniorów

Podczas pandemii spadły oszczędności w bankach seniorów, fot. BNS/ Julius Kalinskas
podpis źródła zdjęcia

W czasie pandemii koronawirusa oszczędności osób w wieku powyżej 65 lat zmniejszyły się, a środki zgromadzone w bankach przez ludność innych grup wiekowych wzrosły.

W tym tygodniu Jokūbas Markevičius, dyrektor Departamentu Stabilności Finansowej Banku Centralnego, przedstawił dane z badań Komisji Budżetowej i Finansowej Sejmu.  

Według J. Markevičiusa, choć ze względu na ogólny wzrost gospodarczy, oszczędności ludności w bankach rosną z roku na rok, to ich wzrost w czasie pandemii był bardzo wysoki – ponad 4 mld. eu. Według niego, obecnie średnie oszczędności na Litwie sięgają 6,6 tys eu. 

„To mniej niż w Estonii – 7331 euro, ale więcej niż na Łotwie – 4596 eu” – dodał J. Markevičius.  

Podkreślił, że badania odzwierciedlają również środki na rachunkach bieżących, na które ludność otrzymuje emerytury, pensje lub inne dochody. 

Według niego najwięcej dochodów w bankach mają osoby w wieku 51-64 lata – ich oszczędności, według danych z kwietnia br., wyniosły średnio prawie 7 tys. eu. W kwietniu 2020 roku dopiero zbliżały się tylko do 6 tys. eu. Ludność należąca do tej grupy liczy około 702 tys. kont bankowych.  

Ok. 702 tys. kont bankowych posiadają również osoby w wieku emerytalnym – w wieku 65 lat i więcej. Ich obecne oszczędności wynoszą średnio 6160 eu, czyli o 1000 eu mniej niż rok temu.  

Jak wynika z badania, oszczędności osób w wieku 26-35 lat wyrosły średnio o 28% w ciągu roku, w kwietniu br. Wynosiły ok. 3 tys. eu. 

Oszczędności ludności w wieku 35-50 lat wzrosły średnio o 23% do 5,3 tys., a osób w wieku 18-25 lat o 40% do 1,5 tys. eu. 

W kwietniu br. na rachunkach niepełnoletnich osób przechowywano średnio 803 eu. 
źródło: BNS, fot. BNS/ Julius Kalinskas
Więcej na ten temat