M. Skuodis wzywa UE do wspólnego rozwiązania kwestii zmiany czasu

M. Skuodis wzywa UE do wspólnego rozwiązania kwestii zmiany czasu, fot. BNS/Lukas Balandis
podpis źródła zdjęcia

Litewski minister transportu Marius Skuodis wezwał Unię Europejską do wspólnego rozwiązania problemu sezonowej zmiany czasu i zaprzestania przestawiania zegarów.

Na początku tygodnia minister wystosował list do instytucji UE.

„Mimo, że ta propozycja została złożona wiele lat temu, obywatele Europy nadal muszą zmieniać czas 2 razy w roku, co nie jest ani adekwatne do współczesnego stylu życia, ani zrozumiałe dla wielu osób” – napisał w liście minister.

„Kiedy liczne badania wskazują na negatywny wpływ na zdrowie w dniach sezonowej zmiany czasu, musimy uczynić dobro naszych współobywateli priorytetem i ostatecznie położyć kres przestarzałemu, nieskutecznemu i szkodliwemu systemowi zmiany czasu” – dodał.

List został wysłany do europejskiej komisarz ds. transportu Adiny-Ioany Vălean, Jerneja Vrtoveca, ministra infrastruktury Słowenii, oraz Karimy Delli, przewodniczącej Komisji Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego.

W swoim liście Skuodis zwrócił również uwagę, że wewnętrzne konsultacje społeczne z udziałem społeczeństwa i przedstawicieli biznesu wykazały, że nie będzie negatywnego wpływu na gospodarkę, jeśli różnica czasu nie będzie odbiegać od czasu krajów Europy Zachodniej o więcej niż 2 godziny oraz zostanie ustanowiony mechanizm koordynacji w szczególnych okolicznościach, tj. gdy kraje członkowskie powinny uzgodnić konkretną datę, od której Unia Europejska powinna zrezygnować z czasu sezonowego, a także zostanie ustanowiona jasna procedura informacyjna.

„Oczywiście ustanowienie mechanizmu koordynacyjnego nie stanowi poważnej przeszkody i powinno być łatwo rozwiązywane na poziomie technicznym. Jest głęboko rozczarowujące, że UE nie może osiągnąć porozumienia w sprawie tak prostej propozycji po latach dyskusji” – napisał Skuodis.

Minister zwrócił też uwagę, że w ogólnounijnych konsultacjach w sprawie ustalenia czasu letniego, przeprowadzonych przez Komisję Europejską, zebrano ok. 4,6 mln odpowiedzi, a aż 84% z nich opowiedziało się za zaprzestaniem zmiany czasu co 2 lata.

Rozmowy na temat zmiany czasu w Radzie UE utknęły obecnie w martwym punkcie, a ostatni raz propozycja zaprzestania zmiany czasu była dyskutowana w 2019 r., kiedy zdecydowano, że kraje członkowskie powinny mieć czas na wyrobienie sobie zdania i przeprowadzenie konsultacji.

Zgodnie z dyrektywą UE na Litwie czas zmieniany jest 2 razy w roku, tak jak we wszystkich innych państwach członkowskich UE.
źródło: BNS, fot. BNS/Lukas Balandis
Więcej na ten temat