Kampania „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk”

GS

„Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk” – to tytuł kampanii Europejskiej Fundacji Praw Człowieka, która zachęca do składania wniosków o zmianę pisowni imion i nazwisk, które w oficjalnych dokumentach zostały zlituanizowane. Organizacja pomaga nie tylko w wypełnieniu dokumentów, lecz także reprezentuje wnioskodawcę podczas postępowań sądowych.

Prawo do zapisu imienia i nazwiska w oryginalnej formie jest jednym z podstawowych praw każdego człowieka. W walce o jego egzekwowanie pomaga Europejska Fundacja Praw Człowieka. Z kampanią społeczną „Mam prawo do oryginalnej pisowni imion i nazwisk” zwróciła się do wszystkich polskich organizacji społecznych na Wileńszczyźnie. 

Od odzyskania niepodległości w 1990 r., kiedy z oficjalnych dokumentów zniknęła rosyjska cyrylica, imiona i nazwiska przedstawicieli mniejszości narodowych są zapisywane zgodnie z litewskim alfabetem. 

Fundacja od 11 lat swego istnienia wygrała już ponad 120 spraw w zakresie pisowni imion i nazwisk. Niestety tylko kilka z nich dotyczy przedstawicieli mniejszości narodowych na Litwie. A złożenie wniosku jest bardzo proste. 

Fundacja przyjmuje też skany archiwalnych dokumentów znalezionych przez wnioskodawcę w rodzinie. Po wygranej w sądzie wnioskodawca musi tylko wystąpić o zmianę dokumentu tożsamości, czyli dowodu osobistego lub paszportu oraz prawa jazdy. Nie ma konieczności wymiany aktów własności, świadectwa chrztu, dyplomów czy umów. Zainteresowani wniosek mogą znaleźć na stronie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka www.efhr.eu.
Więcej na ten temat