„Szczepienie” Słowem Roku 2021

„Szczepienie” Słowem Roku 2021, fot. PAP/ Marcin Bielecki
podpis źródła zdjęcia

Słowo „szczepienie” i „granica” zostały wybrane ex aequo jako Słowo Roku 2021 w głosowaniu kapituły językoznawców ogólnopolskiego konkursu. „Szczepienie” zdobyło także pierwsze miejsce w głosowaniu internautów. To już 11. edycja plebiscytu organizowanego przez Uniwersytet Warszawski.

Jak zauważono podczas ogłoszenia wyników plebiscytu, „szczepionka” została wybrana słowem roku nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. 

Na kolejnych miejscach plebiscytu, w głosowaniu internautów znalazły się słowa: „cnota” oraz „zdalny”. Pozostałe słowa w finałowej dziesiątce to „fala”, „reasumpcja”, „inflacja”, „granica”, „antyszczepionkowcy”, „lockdown” i „obostrzenia”. 

Niezależnie od głosowania internetowego, wyboru Słowa Roku dokonała także kapituła konkursu. Słowem roku ex aequo zostały „szczepienie” oraz „granica”. 

Prof. Magdalena Derwojedowa, przybliżając historię słowa „szczepić”, przypomniała, że historycznie wiąże się ono zabiegami ogrodniczymi. 

„Dopiero z czasem zostało przeniesione znaczeniowo na medycynę” – dodała. 

Literaturoznawczyni wyjaśniła, że słowa „szczepienie” i „szczepionka” zaczęły się pojawiać od listopada 2020 r. 

„Szczepionka pojawiała się falami jako wielkie nadzieje, a potem w dyskusji, kogo należy lub nie należy szczepić w pierwszej kolejności, żeby w połowie roku, kiedy już wszyscy mogli się szczepić, głównym problemem stało się to, że ludzie się szczepić nie chcą” – przypomniała. 

„Wtedy pojawiło się drugie słowo związane ze szczepionką, czyli antyszczepionkowcy, i związane z tym napięcie społeczne” – dodała. 

Prof. Marek Łaziński wyjaśnił z kolei, że częstotliwość użycia rzeczownika „granica” w drugiej połowie ubiegłego roku wzrosła bardzo wyraźnie. 

„Granica była już słowem miesiąca w 2015 r., czyli wtedy, kiedy zaczął się pochód uchodźców przez Europę” – przypomniał literaturoznawca. 
źródło: PAP, fot. PAP/ Marcin Bielecki
Więcej na ten temat