Polski i litewski paszport w dziesiątce „najsilniejszych” na świecie

Polski i litewski paszport w dziesiątce „najsilniejszych” na świecie, fot. PAP/ Leszek Szymański
podpis źródła zdjęcia

Polacy mogą dostać się bez wizy do 183 krajów. Z litewskim paszportem można wyjechać do 182 krajów. To sprawia, że polski i litewski paszport są w czołówce „najsilniejszych” na świecie. 

W tym roku Polska zajęła najwyższe miejsce w historii rankingu opracowywanego przez londyńską firmę doradczą Henley & Partners – jest na 8. miejscu. 

Na szczycie listy krajów z najsilniejszymi paszportami świata znajdują się Japonia i Singapur. Obywatele tych państw mogą teoretycznie podróżować bez wizy do 192 krajów (w rankingu znajduje się 199 krajów). 

Z kolei posiadacze afgańskiego paszportu znaleźli się na ostatnim miejscu rankingu – dostaną się bez wizy tylko do 26 innych państw. 

W zestawieniu nie brano pod uwagę czasowych obostrzeń. Korea Południowa i Niemcy uplasowały się na 2. miejscu (190 krajów), a za nimi znalazły się Finlandia, Włochy, Luksemburg i Hiszpania (189). 

4. miejsce zajmują Francja, Holandia, Austria i Dania (188). 

Następne są Irlandia i Portugalia (187). Stany Zjednoczone i Wielka Brytania awansowały o jedno miejsce i znalazły się na 6. pozycji (186) razem ze Szwajcarią, Norwegią, Belgią i Nową Zelandią. 

Kolejne miejsce zajmują Australia, Kanada, Czechy, Grecja i Malta (185). 

8. miejsce wspólnie zajmują Węgry i Polska (183), tuż za nimi znalazła się Litwa i Słowacja (182). 

Na 10. pozycji uplasowały się Estonia, Łotwa i Słowenia (181). Tym samym państwa Unii Europejskiej zdominowały pierwszą dziesiątkę rankingu. 

Ranking Henley Passport Index jest prowadzony od 2006 r. 

Stoi za nim londyńska firma doradcza w sprawach obywatelstwa i rezydencji, Henley & Partners. Pomijając względy pandemiczne, ogólny poziom swobody podróżowania znacznie wzrósł w ciągu ostatnich kilku dekad. O ile w 2006 r. przeciętny człowiek mógł odwiedzić średnio 57 krajów bez konieczności wcześniejszego uzyskania wizy, to dziś ta liczba jest prawie dwukrotnie większa i wynosi 107.
źródło: PAP, fot. PAP/ Leszek Szymański
Więcej na ten temat