Litewski sąd przeprowadzi rozprawę dotyczącą obywatela Ukrainy skazanego w sprawie 13 stycznia

Litewski sąd przeprowadzi rozprawę dotyczącą obywatela Ukrainy skazanego w sprawie 13 stycznia, fot. BNS/Rokas Lukosevicius
podpis źródła zdjęcia

Sąd Apelacyjny Litwy przeprowadzi w poniedziałek pierwszą rozprawę dotyczącą sprawy Ołeksandra Radkiewicza, obywatela Ukrainy skazanego w głośnej sprawie z 13 stycznia na Litwie.

Zatrzymany na wniosek Litwy w Grecji, Radkiewicz odwołał się od wyroku w sprawie z 13 stycznia, w której został zaocznie skazany na 4 lata więzienia. 

„Ukraińcowi wyznaczono adwokata praktykującego na Litwie, Arvydasa Verpečinskasa” – poinformowała rzeczniczka sądu Venta Valčackienė. 

„Wnioski wpłynęły i będą rozpatrywane” – oświadczyła. Wnioski dotyczą złożenia dokumentów i odroczenia rozprawy sądowej.

Obywatel Ukrainy odwołał się w grudniu od wyroku do litewskiego sądu apelacyjnego. Mimo że wyrok był już prawomocny, miał prawo się od niego odwołać, ponieważ jego sprawę rozpatrywał sąd pierwszej instancji pod jego nieobecność. 

Sprawa ekstradycji 

Tymczasem Grecja rozważa, czy dokonać ekstradycji Radkiewicza, zatrzymanego jesienią ubiegłego roku w Grecji, na Litwę. Sąd Najwyższy Grecji rozpatrzył w środę wniosek Litwy o ekstradycję Radkiewicza i ma wydać orzeczenie w tej sprawie 26 stycznia. Radkiewicz został zatrzymany w Grecji w połowie września, ale ustalenie jego tożsamości zajęło władzom obu krajów trochę czasu. Został on zatrzymany na podstawie europejskiego nakazu aresztowania wydanego przez sąd litewski w sierpniu. 

53-letni Radkiewicz został skazany na 4 lata więzienia za kierowanie czołgiem biorącym udział w wydarzeniach obok Domu Prasy w Wilnie. 

Uwięzienie Radkiewicza na Litwie może doprowadzić do napięć politycznych między Wilnem a Kijowem, ponieważ jest on weteranem ukraińskiej wojny przeciwko wspieranym przez Rosję separatystom. 

Mężczyzna jest jedną z 67 osób skazanych na karę więzienia w procesie zbiorowym. Większość oskarżonych została skazana zaocznie, ponieważ Rosja i Białoruś odmówiły ich ekstradycji.  

Równo 14 cywilów zginęło, a setki zostało rannych, gdy wojska radzieckie przypuściły szturm na wieżę telewizyjną i budynek Komitetu Radia i Telewizji w Wilnie we wczesnych godzinach rannych 13 stycznia 1991 r. 

Związek Radziecki użył siły wojskowej w próbie usunięcia legalnego rządu Litwy, który ogłosił niepodległość 11 marca 1990 r. 
źródło: BNS, fot. BNS/Rokas Lukosevicius
Więcej na ten temat