Dowodzony przez Litwę Zespół Szybkiego Reagowania na Cyberprzestrzeń (CRRT) może być zaangażowany we wsparcie Ukrainy – twierdzi wiceminister obrony narodowej Margiris Abukevičius.
Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało w środę, że na początku tygodnia odbyło się doroczne spotkanie CRRT, rozpoczynające rotację w 2022 r.
Według wiceministra, opracowany projekt cyberbezpieczeństwa jest zdolnością uznaną w społeczności cyberbezpieczeństwa UE i może zostać zaangażowany jako instrument wsparcia Ukrainy.
Nie tylko Belgia, jako obserwator projektu, ale także Czechy, Hiszpania, USA i Gruzja.
„Prowadzony przez Litwę projekt PESCO Cyber Rapid Response Teams and Mutual Assistance in Cyber Security jest jednym z najbardziej udanych projektów PESCO, a także tym, który osiągnął największy postęp” – oznajmił Abukevičius.
„Umożliwienie tym siłom wsparcia misji i operacji w ramach wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony UE, jak również dla partnerskiej Ukrainy, pomogłoby zapewnić jeszcze większe zaufanie do wypracowanego potencjału” – dodał.
Według ministerstwa w skład zespołu ds. cyberbezpieczeństwa wchodzą eksperci ze wszystkich 6 krajów uczestniczących w projekcie, w tym z Litwy, Polski, Holandii, Rumunii, Chorwacji i Estonii, przy czym Słowenia dołączy w tym roku jako 7. członek.
źródło: BNS, fot. BNS/Julius Kalinskas
Więcej na ten temat