W Wilnie podpisano memorandum o utworzeniu klastra współdzielenia

W Wilnie podpisano memorandum o utworzeniu klastra współdzielenia, fot. BNS/Irmantas Gelūnas
podpis źródła zdjęcia

W poniedziałek w Wilnie podpisano memorandum w sprawie utworzenia klastra współdzielenia. Zostało ono podpisane przez firmy carsharingowe Bolt, Spark, CityBee i Skok, które mają siedzibę w stolicy, wraz z samorządem stolicy, spółką Susisiekimo paslaugos i Go Vilnius.

Mer Wilna Remigijus Šimašius twierdzi, że stolica wciąż się rozwija, będąc mistrzem współdzielenia mobilności samochodów i innych środków. Według niego Wilno jest mistrzem europejskich usług mobilności i chce nadal to robić, wdrażając innowacje, zapewniając większe bezpieczeństwo ruchu, zrównoważony rozwój, cele związane ze zmianą klimatu i wygodę obywateli.

„Chcemy, aby ten status mistrza i innowacje, z których wiele już wdrożyliśmy i nadal planujemy, były nie tylko w Wilnie, ale także dotarły i do reszty świata. Przydatne i konieczne jest gloryfikowanie nazwy miasta, gloryfikowanie naszego stylu, ale jest to również przydatne dla biznesu, który tu się zaczyna i działa, aby mógł przyjechać gdzie indziej i oferować wiele usług” – powiedział dziennikarzom R. Šimašius w poniedziałek.

Burmistrz powiedział, że jest bardzo wdzięczny wszystkim, którzy przyczynili się do usług w tej dziedzinie, którzy wnieśli znaczący wkład w ekonomię współdzielenia. Według niego memorandum pozwoli Wilnu na dalsze przewodnictwo w tej dziedzinie i przyczyni się do bardziej spójnego, bezpieczniejszego i wygodniejszego miasta.

„Właściwie są tutaj dwa dokumenty, po litewsku i angielsku. Nawiasem mówiąc, angielski jest prawdopodobnie nie mniej istotny niż litewski, ponieważ, o ile mi wiadomo, jest to pierwsze tego rodzaju memorandum, z którym zobowiązujemy się rozmawiać o tym i stale wprowadzać innowacje” – powiedział polityk.

Celem założycieli memorandum jest jeszcze ściślejsza współpraca w celu zaoferowania mieszkańcom Wilna najatrakcyjniejszych rozwiązań zmiany sposobu użytkowania samochodów prywatnych.

Wilno jest dziś liderem usług carsharingu w Europie z 1,5 mln podróży rocznie, dzieląc się innowacjami gospodarczymi, które rozpoczęły się w stolicy Litwy i stamtąd dotarły do innych miast.

źródło: ELTA, fot. BNS/Irmantas Gelūnas
Więcej na ten temat