Ingrida Šimonytė spotkała się z ambasadorami UE

Ingrida Šimonytė spotkała się z ambasadorami UE, fot. ELTA/Kancelaria Premiera
podpis źródła zdjęcia

Premier Ingrida Šimonytė spotkała się z ambasadorami państw członkowskich Unii Europejskiej na Litwie. Spotkanie dotyczyło priorytetów agendy UE w związku z objęciem przez Czechy przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, sytuacji bezpieczeństwa w regionie, wsparcia dla Ukrainy, znaczenia zaostrzenia sankcji wobec Rosji i Białorusi, niezależności energetycznej państw członkowskich UE oraz wzmocnienia współpracy transatlantyckiej, poinformowała Kancelaria Premiera.

Ingrida Šimonytė wyraziła wdzięczność ambasadorowi Francji – to właśnie Francja sprawowała prezydencję w Radzie Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2022 r., a jej doświadczenie, zdaniem premier, było znaczącym atutem w organizacji pracy tej instytucji w szczególnie trudnym okresie, kiedy Rosja rozpoczęła wojnę na kontynencie europejskim. 

Podczas spotkania z ambasadorami Šimonytė zaznaczyła, że UE musi pozostać odporna na rosyjski szantaż i presję zmierzającą do odcięcia zachodniego wsparcia dla Ukrainy i zniesienia sankcji, a jednocześnie trzeba jasno powiedzieć, że pogłębiający się kryzys żywnościowy jest bezpośrednim skutkiem wojny rozpętanej przez Kreml. 

Premier zwróciła uwagę na znaczenie jak najszybszego wyeliminowania zależności energetycznej od Rosji, co Litwa już uczyniła, i podkreśliła to jako dodatkowy bodziec do realizacji celów unijnego Zielonego Ładu. Premier zwróciła również uwagę na zbrodnie wojenne popełnione przez Rosję, których lista rośnie, oraz na potrzebę pomocy społeczności międzynarodowej w pociągnięciu sprawców do odpowiedzialności. 

Šimonytė zaznaczyła, że rozpoczynająca się w lipcu i trwająca 6 miesięcy czeska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej również będzie naznaczona dużymi wyzwaniami, ponieważ złośliwe działania Rosji sprawią, że nadchodząca zima będzie maksymalnie utrudniona dla Ukraińców i wszystkich obywateli UE. Dlatego, zdaniem premier, szczególnie ważne będzie nieuleganie szantażowi i dezinformacji ze strony agresora oraz utrzymanie jedności i skupienia wśród państw członkowskich UE. 
źródło: ELTA, fot. ELTA/Kancelaria Premiera
Więcej na ten temat