Liczba ludności na świecie osiągnie 15 listopada bieżącego roku 8 mld – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ. Zgodnie z tym dokumentem Indie wyprzedzą Chiny pod względem liczby mieszkańców w 2023 r., stając się najludniejszym krajem świata.
„Dotarcie do poziomu 8 mld to przełom liczbowy, ale zawsze musimy skupiać się na ludziach. W świecie, który staramy się budować, 8 mld ludzi to 8 mld szans na godne i spełnione życie” – przekazał cytowany w raporcie sekretarz generalny ONZ António Guterres.
Według przewidywań Departamentu Spraw Gospodarczych i Społecznych ONZ światowa populacja powinna wzrosnąć do 8,5 mld w 2030 r. i do 9,7 mld w 2050, osiągając maksimum na poziomie ok. 10,4 mld ludzi w latach 80. XXI w.
Ma następnie utrzymywać stały poziom do 2100 r.
Podczas gdy w kilku krajach rozwijających się obserwowany jest spadek liczby urodzeń, ponad połowa przewidywanego wzrostu światowej populacji w nadchodzących dziesięcioleciach będzie skoncentrowana w ośmiu krajach – czytamy w raporcie. Są to: Demokratyczna Republika Konga, Egipt, Etiopia, Indie, Nigeria, Pakistan, Filipiny i Tanzania.
Średnia długość życia na świecie wzrosła z 64,6 lat na początku lat 90. XX w. do 72,6 lat w 2019 r. Ponadto świat odnotowuje wysoki poziom urbanizacji i nasilone zjawisko migracji.
Do 2050 r. około 66% światowej populacji będzie mieszkać w miastach – prognozuje ONZ.
Co roku 11 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Ludności.
źródło: PAP, fot. Getty Images/ Amarjeet Kumar Singh
Więcej na ten temat