Rada stołeczna apeluje do ministerstwa, by nie ingerowało w działalność szkoły ukraińskiej

Rada Stołeczna apeluje do ministerstwa, by nie ingerowało w działalność szkoły ukraińskiej, fot. BNS/Žygimantas Gedvila
podpis źródła zdjęcia

Międzynarodowa Szkoła Ukraińska, instytucja publiczna, która rozpoczęła działalność w Wilnie, zaprosiła na studia dzieci, które uciekły przed wojną – w instytucji edukacyjnej zarejestrowało się już ponad 600 uczniów. Działalność szkoły utrudnia jednak biurokracja – Ministerstwo Edukacji, Nauki i Sportu (МЕССМ) odmówiło zgody na realizację ukraińskiego programu edukacyjnego.

Szkoła prywatna, której założycielami jest społeczność ukraińska, otrzymała pomieszczenia Kolegium Wileńskiego przy ulicy Studentów. Szkoła liczy 600 uczniów i ok. 50 nauczycieli. Decyzja Ministerstwa Edukacji i Kultury o nieudzieleniu jej zezwolenia na pracę opiera się na stwierdzonych brakach – stwierdza się, że dokumenty przedłożone przez szkołę nie spełniają ogólnych wymagań dotyczących przygotowania dokumentów, brak dokumentów potwierdzających zgodności pomieszczeń dydaktycznych z normami higieny itp. Do czasu uzyskania zgody szkoła nie otrzymuje żadnych środków na edukację, co oznacza, że rodzice uczniów będą musieli płacić za naukę.


Na spotkaniu, które odbyło się w środę, Rada Miasta Wilna zgodziła się zwrócić do ministerstwa i zaapelować, by nie ingerowało w działalność ukraińskiej szkoły – wyraziło zgodę i przekazało środki na edukację.


„To absolutne nieporozumienie, gdy ministerstwo oferuje lokale, a podlegli mu specjaliści kwestionują, czy te lokale są odpowiednie. Na Ukrainie trwa wojna, a dzieci nie mają tam w ogóle warunków do nauki. Teraz nie czas na biurokratyczne wybryki” – mówi mer Wilna Remigijus Šimašius.


Według Aliny Kowalewskiej, doradcy administracji Samorządu miasta Wilna, Samorząd zdecydowanie wspiera prywatne inicjatywy zakładania szkół i takie szkoły są w Wilnie bardzo potrzebne.


„Szkoły w Wilnie są już przepełnione. Naprawdę trudno byłoby przyjąć 600 uczniów do już funkcjonujących klas” – obecną sytuację opisał doradca administracyjny do spraw oświaty.


Z podobnym problemem boryka się instytucja publiczna Charkowska Szkoła „Grawitacja”. Nie uzyskała zgody Ministerstwa Edukacji i Kultury na realizację ukraińskiego programu edukacyjnego, więc szkoła nie otrzymuje środków na szkolenia, choć szkoła ma już ponad 100 uczniów.


Obecnie w szkołach ogólnokształcących w Wilnie uczy się 3124 dzieci i młodzieży z Ukrainy. Spośród nich 2049 uczęszcza do szkół prywatnych. Prawie 700 dzieci uczęszcza do placówek wychowania przedszkolnego.


źródło: Vilnius.lt, fot. BNS/Žygimantas Gedvila
Więcej na ten temat