Minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis spodziewa się, że dyskusje na Radzie Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej skłonią kraje zachodnie do podjęcia decyzji o ostrzejszych sankcjach wobec Moskwy.
„Złożyliśmy naprawdę długą wyczerpującą listę dodatkowych sekcji. Wciąż czekamy na odpowiedź instytucji i oczekujemy, że dzisiejsza dyskusja pobudzi ten proces z nową energią” – powiedział Landsbergis dziennikarzom w poniedziałek w Brukseli, przed posiedzeniem Rady Spraw Zagranicznych UE.
„Kraje czy partnerzy, którzy mówią, że być może nie pozostało już nic więcej do sankcji, nie są do końca precyzyjni, ponieważ zarówno Litwa, jak i inne państwa, według naszej wiedzy, przedstawiły dodatkowe listy do sankcji” – dodał.
Minister powiedział, że oczekuje, iż ministrowie w Radzie uzgodnią polityczne sformułowanie odnoszące się do sposobu, w jaki należy doprowadzić do pokoju w Kijowie. Pokój na Ukrainie zostanie osiągnięty tylko na podstawie parametrów określonych przez Ukrainę – podkreślił Landsbergis.
„Oprócz innych praktycznych kwestii, które będziemy omawiać, takich jak sankcje, specjalny trybunał, sankcje wobec Iranu, jedną z kwestii, którą chciałbym uzgodnić z moimi kolegami ministrami, jest sformułowanie polityczne, które mówi, że pokój na Ukrainie może przyjść tylko na ukraińskich warunkach. Ukraina będzie je rozstrzygać. Dzisiaj musimy postrzegać oświadczenie, że Ukraina jest gotowa wyzwolić całe swoje terytorium jako paradygmat, którego musimy się trzymać i musimy wspierać Ukrainę, dopóki jej terytorium nie zostanie wyzwolone” – zaznaczył szef litewskiej dyplomacji.
Jak informowała wcześniej ELTA, w poniedziałek Landsbergis bierze udział w posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych, na którym odbędzie się wymiana poglądów na temat rosyjskiej agresji na Ukrainę, możliwych elementów odnowionego podejścia UE do regionu Wielkich Jezior w Afryce oraz Bałkanów Zachodnich. Ministrowie omówią również aktualne kwestie polityki zagranicznej: najnowsze wydarzenia w Iranie i Libanie, konferencję ONZ w sprawie zmiany klimatu (COP27) oraz wyniki spotkania ministrów spraw zagranicznych UE i Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC) w Buenos Aires.
Rada przeprowadzi również dyskusję na temat sytuacji na Ukrainie, kolejnych kroków UE, w szczególności w celu wzmocnienia środków ograniczających, pomocy finansowej UE dla Ukrainy, jej wsparcia wojskowego poprzez uruchomienie misji wsparcia wojskowego (EUMAM) na rzecz Ukrainy oraz kwestii odpowiedzialności Rosji.
źródło: ELTA, fot. ELTA/Marius Morkevičius
Więcej na ten temat