J. Neliupšienė: Europa potrzebuje europejskich rozwiązań energetycznych

J. Neliupšienė: Europa potrzebuje europejskich rozwiązań energetycznych, fot. Getty Images/Thierr Monasse
podpis źródła zdjęcia

Wsparcie dla Ukrainy, ceny energii, europejskie zdolności obronne w obliczu agresji Rosji, relacje z Wielką Brytanią – o tych i innych aktualnych kwestiach mówiła wiceminister spraw zagranicznych Jovita Neliupšienė na posiedzeniu Rady ds. Ogólnych w Brukseli, podało MSZ.

„Pamiętajmy, że flaga Europy jako pierwsza powiewała nad wyzwolonym miastem Chersoń. To bardzo silny sygnał dla nas, Europejczyków, którzy kontynuują dyskusję na temat pomocy UE dla Ukrainy” – powiedziała Neliupšienė, wzywając państwa członkowskie UE do natychmiastowego podjęcia decyzji o pomocy makrofinansowej UE dla wsparcia Ukrainy w przyszłym roku. UE musi też natychmiast przyjąć kolejne sankcje wobec Rosji. 


Litwa poruszyła kwestię odpowiedzialności Rosji za agresję i wezwała Komisję Europejską do jak najszybszego zaproponowania planu dotyczącego utworzenia międzynarodowego trybunału. Litwa wezwała też KE do przedstawienia kolejnych propozycji dotyczących działań mających na celu obniżenie wysokich cen energii. 


„Do świąt Bożego Narodzenia jest obecnie zaledwie miesiąc, a my od września dyskutujemy o pilnych środkach kontroli cen energii. Komisja Europejska musi natychmiast przedstawić propozycje prawne dotyczące ograniczenia cen gazu. Rada Europejska, która odbędzie się w dniach 15–16 grudnia, jest ostatnim terminem, po którym obywatele Litwy i innych państw europejskich muszą odczuć skutki realnych decyzji w swoim życiu” – powiedziała Neliupšienė. 


Rada omówiła również rozwój europejskich zdolności obronnych w ubiegłym roku, opierając się na kluczowym planie działania Komisji w zakresie mobilności wojskowej z ubiegłego tygodnia oraz oceniając propozycje dotyczące wzmocnienia cyberobrony. Jednak zdaniem wiceminister spraw zagranicznych zdolność państw członkowskich UE do obrony zależy od ich własnego wkładu w ich bezpieczeństwo. 


„Litwa stale podkreśla potrzebę rozwoju zdolności obronnych krajów członkowskich UE – i całej Europy. Cieszy, że ocena zagrożeń dla Europy jest zbieżna – rosyjska agresja zrobiła swoje, więc możemy zasadnie oczekiwać jeszcze silniejszej Europy” – powiedziała Neliupšienė. 


Bezpieczeństwo UE idzie w parze z gotowością jej najbliższych sojuszników do obrony. 


„Możemy stwierdzić, że w dzisiejszych czasach porozumienie między UE a Wielką Brytanią jest tak dobre jak nigdy wcześniej” – zauważyła Neliupšienė podczas dyskusji na temat stosunków UE–Wielka Brytania. Utrzymanie bliskich więzi z jednym z najsilniejszych sojuszników NATO ma dla Litwy kluczowe znaczenie. 


Na marginesie Rady do Spraw Ogólnych Komisja Europejska przedstawiła również swój program prac na rok 2023 i omówiła sytuację przestrzegania wartości unijnych określonych w art. 7 ust. 1 TUE na Węgrzech. 

źródło: ELTA, fot. Getty Images/Thierr Monasse
Więcej na ten temat