Gitanas Nausėda apeluje o przyspieszenie dostaw wsparcia militarnego dla Ukrainy

Gitanas Nausėda apeluje o przyspieszenie dostaw wsparcia militarnego dla Ukrainy, fot.
Gitanas Nausėda apeluje o przyspieszenie dostaw wsparcia militarnego dla Ukrainy, fot. Robertas Riabovas/BNS
podpis źródła zdjęcia

Prezydent Litwy, Gitanas Nausėda, wezwał tzw. „Koalicję Chętnych” do szybszego dostarczenia wsparcia militarnego dla Ukrainy. Apel ten padł w czwartek, po spotkaniu w Paryżu, zorganizowanym przez prezydenta Francji, Emmanuela Macrona, mającym na celu omówienie dalszej pomocy wojskowej oraz gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy.

Nausėda podkreślił, że ukraińska armia pilnie potrzebuje sprzętu, który powinien zostać dostarczony jak najszybciej, w tym także bezpośrednich zakupów z ukraińskiego przemysłu obronnego. „Ukraińska armia potrzebuje sprzętu tutaj i teraz. Każde porozumienie, które nie będzie obejmować rozmieszczenia sił zapewniających bezpieczeństwo na Ukrainie, zostanie złamane przez Kreml. Europa musi teraz uczynić to rzeczywistością. Zróbmy to pilnie” – apelował prezydent Litwy.

 

W swoim wystąpieniu Gitanas Nausėda zaznaczył, że wsparcie militarne oraz wzmocnienie ukraińskich sił zbrojnych są kluczowe w odstraszaniu Rosji. Podkreślił również konieczność zwiększenia zaangażowania sił bezpieczeństwa pod przewodnictwem państw europejskich na Ukrainie, które muszą być wiarygodne, liczne i mieć jasne zasady działania.

 

„Siły bezpieczeństwa na Ukrainie muszą być odpowiednio liczne, posiadać jasne zasady zaangażowania i uprawnienia do działania. Ważne jest także zapewnienie udziału Stanów Zjednoczonych w realizacji gwarancji bezpieczeństwa” – mówił Nausėda.

 

W odpowiedzi na apel prezydenta Litwy, zarówno premier Wielkiej Brytanii, Keir Starmer, jak i prezydent Macron zadeklarowali gotowość do rozmieszczenia swoich żołnierzy na Ukrainie. Warto jednak dodać, że Rosja niejednokrotnie sprzeciwiała się obecności wojsk NATO na terytorium Ukrainy. Z kolei Waszyngton jak dotąd nie udzielił żadnych konkretnych informacji na temat ewentualnego zaangażowania amerykańskich żołnierzy.

 

Na zakończenie, Gitanas Nausėda podkreślił, że przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej najpóźniej do 2030 roku mogłoby stanowić kluczową gwarancję bezpieczeństwa zarówno dla Ukrainy, jak i dla samej Unii.

 

W spotkaniu „Koalicji Chętnych” w Paryżu bierze udział ponad 20 liderów z Europy i innych krajów, którzy omawiają dalsze wsparcie dla Ukrainy oraz rozwiązania związane z jej bezpieczeństwem.

źródło: BNS, fot. Robertas Riabovas/BNS
Więcej na ten temat