Na przejściu granicznym w Solecznikach zawrócono pięciu Afrykańczyków. Ubiegali się o azyl

Przejście graniczne w Solecznikach, fot. Getty Images/
Przejście graniczne w Solecznikach, fot. BNS/Paulius Peleckis
podpis źródła zdjęcia

Na przejściu granicznym z Białorusią w Solecznikach urzędnicy zawrócili pięciu Afrykańczyków, którzy według organizacji pozarządowych ubiegali się o azyl w tym kraju.

Według Państwowej Służby Granicznej (VSAT), pięciu cudzoziemców przybyło na przejście graniczne w solecznickim późnym wieczorem w niedzielę.


„Po sprawdzeniu ich dokumentów okazało się, że obywatele Sudanu i Kenii – dwóch mężczyzn, dwie kobiety i jeden nieletni – próbowali wjechać na Litwę. Mieli paszporty swoich krajów, ale nie mieli wiz Schengen i nie spełniali warunków wjazdu do strefy Schengen, więc takie osoby nie mogły zostać wpuszczone” – powiedział BNS w poniedziałek rzecznik straży granicznej Giedrius Mišutis.


Powiedział, że cudzoziemcy otrzymali nakaz powrotu na Białoruś i zrobili to „bez większych incydentów lub konfliktów”.


Organizacja pozarządowa „Sienos grupė” przekazała, że cudzoziemcy, o których mowa, ubiegali się o azyl, ale urzędnicy odmówili przyjęcia ich wniosków.


„Chociaż litewskie władze nieustannie twierdzą, że straż graniczna ma kompetencje, aby upewnić się, że ludzie nie ubiegają się o azyl, mamy do czynienia z dokładnie odwrotną sytuacją” – powiedział BNS szef organizacji Mantautas Šulskas.

„Tym razem osoby ubiegające się o azyl przybyły dokładnie tak, jak są proszone, gdy są zawracane w lesie – przybyły na przejście graniczne” – dodał.


Mantautas Šulskas powiedział, że „Sienos grupė” otrzymała nagranie audio od obywateli Sudanu i Kenii, w którym kobieta prosi o azyl w języku angielskim, powtarzając słowo „azyl”, ale mężczyzna, który z nią rozmawia, mówi, że nie rozumie, co mówi.


BNS również słyszało to nagranie, ale nie może niezależnie potwierdzić jego autentyczności.


Mišutis twierdzi, że „nie było wyraźnej prośby o azyl”. „Nie słyszałem nagrania, nie jest jasne, gdzie zostało zrobione, w jakich okolicznościach, na jakich warunkach. Traktujemy ich niewpuszczenie na Litwę jako uzasadnione” – powiedział rzecznik VSAT.


W 2021 r., po napływie migrantów z Białorusi, Litwa zaczęła zawracać cudzoziemców nielegalnie przekraczających granicę. W tym okresie litewska straż graniczna zawróciła migrantów ponad 23 100 razy. Niektórzy z cudzoziemców próbowali przekroczyć granicę nielegalnie więcej niż jeden raz.


Urzędnicy zachęcali tych, którzy chcą ubiegać się o azyl w kraju, by robili to legalnymi kanałami. Jeden z nich znajduje się na posterunku granicznym.

źródło: BNS, fot. BNS/Paulius Peleckis
Więcej na ten temat