Apetyt na podróże rośnie w miarę jedzenia. Badania pokazują, że sukcesywnie rośnie też liczba osób, która planuje podróżować jeszcze więcej. Nie inaczej jest i na Litwie. Pokazuje to rosnąca liczba osób na lotniskach, ale i potwierdzają organizatorzy wycieczek.
Letni sezon lotniczy już się rozpoczął. Z Wilna, Kowna i Połągi będzie dostępnych w tym roku łącznie prawie 100 kierunków. Litewskie Lotniska spodziewają się rekordowej liczby pasażerów – może ona sięgać aż 6,8 mln pasażerów.
,,Miastem w mieście'' stanie się wileńskie lotnisko, które dzięki nowemu terminalowi odlotów będzie mogło obsłużyć do ponad 2 tys. osób na godzinę i zaoferować aż 61 kierunków. Zasługujące na uwagę będą bezpośrednie loty do Pragi, Katanii, Tel Awiwu oraz Bergen w Norwegii i Tirany w Albanii. Pojawi się też nowe połączenie z Budapesztem. Do stolicy Węgier będzie można polecieć od końca czerwca aż trzy razy tygodniowo. Sporo lotów będzie sprzyjało także zanurzeniu się we włoskim dolce vita.
Już teraz z Litwy można polecieć do Rimini, Pizy i Bari. A może jednak lepszym wyborem będą wakacje w regionie Abruzji nad Morzem Adriatyckim – choćby w miejscowości Pescara? To włoskie miasto jest tegoroczną nowością, dostępną z lotniska w Kownie.
Wakacyjni ulubieńcy
Organizatorzy wycieczek przyznają, że najpopularniejszymi kierunkami wakacji od lat pozostają słoneczne kraje południowe. Swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi tego, jak podróżują mieszkańcy Litwy, podzieliła się z nami założycielka i kierowniczka jednego z przodujących biur podróży na w kraju, Edyta Pocevičė, która z branżą turystyczną jest związana od 18 lat.
– Zdecydowana większość wybiera wakacje w Turcji, co jest zrozumiałe, jeśli chodzi o stosunek ceny do jakości. Na drugim miejscu jest Egipt, który jest podstawowym kierunkiem zimowych wakacji, ale mamy tam również loty i latem. – mówi Edyta.
Co ciekawe, w tym roku kraje te będą na wyciągnięcie ręki również dla mieszkańców północy naszego kraju. Z Połągi do Turcji będzie można polecieć od 16 kwietnia, a Egipt dostępny będzie od września.
Bez wątpienia Litwini uwielbiają też Grecję, Hiszpanię i wyspy Morza Śródziemnego. Ciepłem cieszyć się tam można już wczesną wiosną.
– Samoloty są przepełnione od kwietnia aż do początku listopada. W większości krajów europejskich wiosną jest już ciepło, a upałów oczywiście nikt się jeszcze nie spodziewa. Późną jesienią jest nieco chłodniej, ale morze nadal jest ciepłe. Ceny są są też znacznie niższe niż w szczycie sezonu. Niektórzy decydują się cieszyć latem na Litwie, a potem dodatkowo przedłużyć wakacje udając się do ciepłych krajów – opowiada nasza rozmówczyni.
– Od ubiegłego roku mamy też bezpośrednie loty z Litwy na Sri Lankę. To bajecznie piękny kraj z egzotyczną przyrodą, zaś jego mieszkańcy to bardzo ciepli ludzie. Mam z niego piękne wspomnienia i osobiście polecam ten kierunek każdemu – kontynuuje Edyta.
Koszty urlopu
W porównaniu z ubiegłym rokiem wycieczki zdrożały średnio o około 10 procent.
– Najdroższą część pakietu wakacyjnego stanowią loty, im dalej znajduje się miejsce docelowe, tym są droższe. Ceny hoteli zależą już od ich standardu, rodzaju wyżywienia i oferowanych usług – podkreśla E. Pocevičė.
Zaoszczędzić można natomiast planując swoje podróże z dużym wyprzedzeniem.
– Najlepsze ceny wycieczek zdarzają się tuż po rozpoczęciu ich sprzedaży. Praktycznie wszyscy organizatorzy przygotowują oferty na sezon letni przyszłego roku już w sierpniu lub wrześniu. Oznacza to, że opłaca się planować podróż z prawie rocznym wyprzedzeniem. Wtedy otrzymujemy najlepszą ofertę, a często także możliwość zmiany daty, miejsca docelowego oraz lotniska. Nie musimy się martwić, jeśli nasze plany się zmienią – wyjaśnia rozmówczyni.
Według kierowniczki biura podróży na ten rok około połowa podróżujących zarezerwowała swoje wakacje z wyprzedzeniem, w okresie sierpień-październik. Inni zaś czekają na terminy swoich urlopów oraz oferty specjalne – w tym oferty last minute.
– Można też zaoszczędzić wybierając hotel. Jeżeli chcemy pasywnie odpoczywać, to zdecydowanie poleciłabym pakiet all inclusive. Dzięki niemu nie będziemy musieli martwić się gdzie zjeść, kupić wodę, lody itd. Wszystko będziemy mieli na terenie hotelu i oczywiście wliczone w cenę. Dla chcących dużo zwiedzać, najbardziej opłacalną opcją są apartamenty z aneksem kuchennym albo hotel tylko ze śniadaniem. Nie warto też inwestować w luksusowe hotele, jeśli planujemy tam głównie spać – podpowiada Edyta.
Co roku liczba podróżujących z Litwy poza granice się zwiększa. Nasza rozmówczyni zauważa też, że ceny wycieczek nie zniechęcają ludzi do wakacji, ale raczej skłaniają do rezygnacji z dodatkowych usług i wycieczek czy zmiany standardu hotelu.
Sposoby na tanie latanie
Wiele osób od korzystania z usług biura preferuje jednak planowanie podróży na własną rękę. Największym wyzwaniem jest tu zazwyczaj znalezienie taniego lotu. Warto pamiętać o pewnych zasadach, które ułatwią ten proces. Co ciekawe, poradami dzielą nawet niektóre linie lotnicze.
Należy pamiętać, że najwyższe ceny lotów są zawsze pod koniec tygodnia. Szukając lotu po promocyjnej cenie, warto sprawdzić bilety lotnicze na poniedziałek, wtorek, czy środę. Podobnie jest z godzinami – średnia cena biletu na lot nocny lub poranny jest niższa od tej w ciągu dnia.
Żeby oszczędzić nie warto wykupywać dodatkowych opcji, takich jak na przykład pierwszeństwa wejścia na pokład, czy sms-owe powiadomienie o rezerwacji, bo niepotrzebnie zwiększa to koszty.
Ograniczenie się do bagażu podręcznego zawsze jest najkorzystniejszą cenowo opcją, a niektóre linie lotnicze pozwalają mieć przy sobie nawet do 10 kg. Bagaż rejestrowany może kosztować czasami więcej niż bilet.
Widząc tani lot, nie trzeba zwlekać z zakupem – tanie bilety lotnicze bardzo szybko się sprzedają, zaś cena wszystkich biletów z puli zazwyczaj szybko się zmienia.
Linie lotnicze i strony do rezerwacji biletów często używają plików cookie do śledzenia poszukiwanych wyników, co może prowadzić do wzrostu cen przy kolejnym odwiedzaniu stron. Korzystanie z trybu incognito pomoże tego uniknąć.