W Wilnie została otwarta wystawa poświęcona Radziwiłłom

Wystawa poświęcona Radziwiłłom została otwarta 10 października w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie. Będzie na niej prezentowanych ponad 350 eksponatów z kilkudziesięciu muzeów, bibliotek, archiwów, kościołów i kolekcji prywatnych z 7 krajów. To jedna z największych ekspozycji w ostatnich latach w stolicy Litwy.

Na wystawie zatytułowanej "Radziwiłłowie. Historia i dziedzictwo książąt" będzie można obejrzeć ponad sto portretów członków rodziny, które powstawały między XVI i XIX wiekiem. Zaprezentowane zostaną buławy wojewody wileńskiego i hetmana wielkiego litewskiego Janusza Radziwiłła wykonane przez tureckich mistrzów.
Zwiedzający będą mogli też podziwiać ważące prawie 4,5 kilograma, zdobione srebrnymi medalami naczynie, które zostało wykonane z okazji ślubu kanclerza wielkiego litewskiego Karola Stanisława Radziwiłła i Anny Katarzyny z Sanguszków. Ważnym eksponatem będzie też kamień szlachetny - gemma - z podobizną Barbary Radziwiłłówny.
Według organizatorów najciekawszy będzie srebrny kielich liturgiczny z pateną, przywieziony do Wilna z Jerozolimy. Naczynie zostało ofiarowane Bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem przez wojewodę wileńskiego Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła "Sierotkę" w trakcie jego pielgrzymki do Ziemi Świętej. Kielich nie był wystawiany ponad 400 lat.
Oprócz tego na wystawie będzie można podziwiać między innymi sarkofag Elżbiety Radziwiłłówny z początku XVII wieku, portrety trumienne oraz pozłacany trójkolorową emalią hełm z luksusowej zbroi Mikołaja Radziwiłła "Czarnego".
Spośród instytucji zagranicznych najwięcej eksponatów udostępniły Muzeum Narodowe w Warszawie, Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu i Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie.
Wystawa potrwa do 12 stycznia 2020 roku. Radziwiłłowie byli jednym z najbogatszych i najbardziej znanych rodów magnackich Wielkiego Księstwa Litewskiego.
źródło: PAP/ fot. PAP - Jacek Turczyk
Więcej na ten temat